Portul Anvers-Bruges, unul dintre cele mai mari hub-uri de transport auto din lume, a devenit o parcare uriaşă, cu mii de automobile, camionete, camioane şi utilaje grele destinate exportului către SUA rămase pe loc, în contextul noilor tarife comerciale impuse de preşedintele american Donald Trump, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Potrivit datelor oficiale, în primele şase luni din 2025, exporturile de autoturisme şi camionete noi către SUA au scăzut cu 15,9% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Scăderea s-a accentuat în luna mai, la o lună după ce Trump a anunţat introducerea tarifelor sub titulatura ”ziua eliberării”.

Exporturile de camioane şi utilaje grele – categorie care include tractoare şi vehicule de construcţii – au scăzut cu 31,5%. Aceste echipamente pot depăşi preţul de 100.000 de dolari, iar tariful de 25% impus de SUA a făcut ca transportul lor să devină neprofitabil.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

Portul a transportat peste 3 milioane de vehicule la nivel global în 2024. Totuşi, ”perspectivele pentru a doua jumătate a anului rămân incerte”, au transmis oficialii portului într-un comunicat, subliniind că totul depinde de posibilitatea încheierii unui acord comercial între SUA şi UE până la 1 august.

Constructori auto europeni, precum Volkswagen şi Volvo, sperau la un acord până la expirarea termenului iniţial fixat de Trump, însă negocierile nu au dus la niciun rezultat concret. Înainte de mandatul lui Trump, exporturile auto către SUA erau taxate cu 2,5%, dar din aprilie, tariful a crescut cu încă 25%, ceea ce a dus la o majorare substanţială a preţului final al unei maşini de familie pe piaţa americană.

”Impactul tarifelor a fost un şoc instantaneu. Spre deosebire de Brexit sau pandemie, unde au existat valuri de adaptare, aici acţiunea a fost bruscă şi severă, chiar dacă fusese anticipată în discursurile politice”, a declarat Justin Atkin, reprezentantul pentru Regatul Unit şi Irlanda al portului Anvers-Bruges.

Portul nu a oferit un număr exact al vehiculelor blocate, însă a precizat că este vorba de mii de unităţi. În plus, sunt semne că tot mai multe automobile chineze sunt depozitate în port, un posibil semn al redirecţionării fluxurilor comerciale în contextul tensiunilor comerciale dintre Beijing şi Washington.

În paralel, problemele din Marea Roşie, precum şi dimensiunile tot mai mari ale navelor din flota globală, au dus la întârzieri în descărcarea containerelor – media de staţionare a crescut la opt zile, faţă de cinci în mod normal.

SUA reprezintă al doilea cel mai important partener comercial pentru portul Anvers-Bruges, după Regatul Unit. Există indicii că şi exportatorii americani grăbesc livrările, anticipând posibile măsuri de retorsiune din partea UE. În prima jumătate a anului, volumul importurilor din SUA a crescut cu 17%, în special pe fondul livrărilor mai mari de gaze naturale lichefiate.