Cum se relaxează antreprenorii români vara? Unde pleacă în vacanță, ce activități îi ajută să se deconecteze și cât de ușor le este, cu adevărat, să lase afacerea deoparte măcar pentru câteva zile? Economedia a lansat această provocare, iar Cristian Căzănaru, fondatorul brandului românesc Nuit, a fost printre cei care au acceptat să ne povestească cum arată timpul său liber, într-un business care vinde odihnă, dar funcționează într-un ritm intens.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Cristian Căzănaru vinde perne, dar nu orice fel de perne: produse care promit un somn real, profund, de calitate. Și totuși, omul din spatele brandului Nuit nu își permite mereu luxul de a se odihni. Când afacerea este în plină dezvoltare, vacanțele sunt primele care se amână.
Atunci când poate să-și ia câteva zile libere, preferințele lui sunt clare. Muntele din România rămâne destinația de suflet. Îi place aerul curat, ritmul lent al satelor, liniștea pădurii și traseele care cer atenție și efort, dar oferă în schimb detașare totală de viața de birou. Acolo, spune el, reușește cel mai ușor să se decupleze de grijile de zi cu zi. Nu caută confort excesiv sau agitație turistică, ci exact opusul, anume simplitate și reconectare.
Pentru mare, în schimb, iese din țară. Nu pentru că nu i-ar plăcea plajele românești, ci dintr-un motiv pragmatic: „Litoralul din România e foarte scump pentru ce oferă”, spune el. Așa că, atunci când vrea soare, apă limpede și puțină relaxare cu vedere la mare, se îndreaptă spre alte țări, unde raportul calitate-preț este mai echilibrat.
Indiferent de destinație – fie că e pe o potecă montană sau într-un oraș de coastă – are același obicei: explorează. „Oriunde aș fi, îmi place să explorez, să mă detașez de ce văd și aud în mod normal”, spune antreprenorul. Caută noul, schimbarea de decor, altfel decât prin cărți sau documentare. Dar asta nu înseamnă neapărat deconectare completă de la afacere.
Când e presiune în firmă, vacanțele se amână
Nu face parte din categoria antreprenorilor care își impun concedii de relaxare cu orice preț. Dacă Nuit are nevoie de el, amână orice plan.
„Depinde foarte mult de perioada în care ne aflăm cu businessul. Dacă lucrurile merg lin, nu deschid telefonul. Dar dacă trecem printr-o perioadă cu provocări, există șanse mari chiar să nu plec în vacanță”, explică sincer Cristian Căzănaru.
Lectura, în vacanță sau nu, rămâne un alt capitol aparte. Nu e genul care cară după el romane, thrillere sau science-fiction. Preferă cărțile care au legătură cu starea mentală, cu înțelegerea de sine, cu echilibrul interior.
„Nu citesc foarte mult. Mă relaxează cărțile care te ajută să lucrezi la psihic. Nu mă simt deloc tentat să pun mâna pe o carte SF sau beletristică”, mărturisește antreprenorul. Informația o caută mai degrabă din surse directe, din experiență și interacțiune. Cărțile rămân, pentru tânărul antreprenor, un instrument punctual, nu o activitate de vacanță în sine.
De la trei perne vândute, la aproape un milion de nopți odihnite
Povestea Nuit a început în 2023, cu un vis simplu: acela de a crea perne care chiar îmbunătățesc somnul. Primele vânzări? Doar trei perne în prima lună. Astăzi, compania a depășit 9.000 de produse livrate, iar cifra de afaceri a ajuns, în 2024, la 175.000 de euro. Obiectivul pentru 2025 este clar: un milion de euro
Primele produse vândute nu erau modele proprii, ci selecții testate din piață, care au ajutat echipa să înțeleagă ce contează cu adevărat pentru clienți: forma, umplutura, textura, eficiența reală. Produsele slabe au fost eliminate rapid, iar cele performante au stat la baza modelelor dezvoltate în fabrici europene, exclusiv din materiale naturale, cu certificări riguroase. Cea mai scumpă pernă din portofoliu ajunge la 400 de lei, dar fiecare dintre ele vine cu promisiunea unui somn mai bun.