BCE va reduce “probabil” dobânzile la reuniunea de politică monetară din 17 octombrie, transmite un membru al consiliului guvernatorilor

BCE, banca centrală europeană Sursa foto: Dreamstime

Banca Centrală Europeană va reduce “probabil” dobânzile la reuniunea de politică monetară din 17 octombrie, a afirmat luni Francois Villeroy de Galhau, membru în Consiliul guvernatorilor BCE, transmite Bloomberg, conform Agerpres.

În septembrie, rata inflaţiei în zona euro a scăzut sub ţinta BCE de 2%, iar inflaţia de bază ar urma să ajungă anul viitor aproape de 2%. Aşteptările pieţei indică o inflaţie sub 1,8% în 2025, chiar mai scăzută decât previziunile BCE, a declarat Villeroy, care este şi guvernatorul Băncii Centrale a Franţei, într-un interviu acordat publicaţiei La Repubblica.

Acesta a adăugat: “Toate acestea duc la o modificare a riscurilor. În ultimii doi ani, principalul nostru obiectiv a fost să ajunge la ţinta BCE de 2%. Acum trebuie să fim atenţi la riscul opus, de a nu îndeplini previziunile, din cauza creşterii slabe şi a unei perioade prea îndelungată de menţinere a politicii monetare restrictive”.

Analize Economedia

economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar
camioane UMB autostrazi
Donald Trump
Colaj bani lei Marcel Ciolacu
Bani, investitie, economii
Marcel Ciolacu, premier
Incredere

Imediat după ce BCE a redus dobânzile, la reuniunea din 12 septembrie, Villeroy a declarat că oficialii ar trebui să continue cu o abordare graduală, dar trebuie să fie atenţi la ţinta de inflaţie.

“Am susţinut în Consiliul guvernatorilor BCE să menţinem toate opţiunile pentru octombrie. Nu îmi voi schimba opinia astăzi şi nu voi abandona abordarea pragmatică, de la întâlnire la întâlnire”, a dat asigurări Villeroy.

Datele arată o deteriorare a activităţii economice în zona euro, iar investitorii se aşteaptă în proporţie de aproximativ 90% la reducerea dobânzilor în octombrie.

Întrebat dacă BCE ar putea extinde relaxarea politicii monetare, Villeroy a explicat că, dacă instituţia îşi îndeplineşte obiectivele, nu ar trebui să menţină dobânzile la un nivel care nu stimulează economia.

“Dacă anul viitor inflaţia se menţine la 2%, şi încă avem perspective slabe de creştere în Europa, nu vor exista motive la politica monetară să rămână restrictive”, a declarat Villeroy. Acesta a minimalizat riscurile la adresa inflaţiei în urma creşterii cotaţiilor ţiţeiului, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia: