Bitcoin şi-a extins declinul marţi, scăzând cu peste 10.000 de dolari la un moment dat, faţă de cel mai mare record atins săptămâna trecută. Criptomoneda emblematică a fost cotată ulterior în scădere cu 3%, la 65.209,00 dolari pe unitate, conform Coin Metrics, citat de News.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În timpul tranzacţiilor, bitcoin a scăzut până la 62.320,30 dolari pe unitate, după ce săptămâna trecută a atins un record de 73.679 dolari pe unitate.

”Pe măsură ce ETF-urile cumpără oferta disponibilă de bitcoini de pe piaţa liberă şi continuă să reducă lichiditatea, aceste evenimente ar putea deveni mai frecvente şi ar putea determina oamenii să-şi piardă încrederea în integritatea preţurilor bitcoin şi să înceapă să privească mai departe”, la alte active cripto, a declarat Bartosz Lipiński, CEO al Cube.Exchange.

Analize Economedia

studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat

Mişcarea descendentă a preţului bitcoin a contribuit la declinul altor criptomonede. Ether a pierdut mai mult de 4% şi s-a tranzacţionat recent la 3.304,61 dolari pe unitate, după ce a depăşit 4.000 de dolari săptămâna trecută, pentru prima dată din decembrie 2021 – o scădere anticipată de unii analişti în urma upgrade-ului Dencun a reţelei.

Moneda legată de Solana a scăzut cu 7%, dogecoin a pierdut 5% şi XRP a coborât cu 2%.

Acţiunile legate de criptomonede şi-au redus pierderile anterioare, dar au rămas sub presiune. Proxy Bitcoin MicroStrategy a scăzut cu 6,5%, în timp ce platforma cripto Coinbase a coborât cu 3%.

Acţiunile companiilor din mineritul cripto au scăzut în general, iar cele mai mari, Riot Platforms şi Marathon Digital, au pierdut 1%, respectiv 2%.