BT Leasing fuzionează cu OTP Leasing și ajunge la 35.000 de clienți

Ionut Morar_BT Leasing Sursa foto: BT

Grupul Banca Transilvania anunță prima fuziune în rândul subsidiarelor achiziționate în acest an de la OTP Group, între BT Leasing și OTP Leasing. Aceasta este a patra companie cu care BT Leasing fuzionează în ultimii șase ani.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“Alături de creșterea organică, care este peste media pieței, fuziunea cu OTP Leasing contribuie la consolidarea poziției BT Leasing în piață, expansiunea bazei de clienți și la diversificarea ofertei de finanțare alternativă. BT Leasing ajunge astfel la active de 1,2 miliarde de euro, 35.000 de clienți, 45.000 de contracte în derulare și aproape 350 de angajați”, a declarat Ionuț Morar, Director General, BT Leasing.

BT Leasing a achiziționat până acum patru companii, OTP Leasing (2024), Țiriac Leasing (2022), Idea::Leasing (2021) și ERB Leasing (2018).

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Banca Transilvania (BT) a achiziționat în vară OTP Bank România, precum și celelalte subsidiare OTP Group din România. Primul pas a fost făcut în februarie 2024, când BT și OTP Group au anunțat semnarea acordului de achiziție. Celelalte subsidiare cumpărate de Banca Transilvania sunt OTP Leasing România, OTP Asset Management România, OTP Factoring România, OTP Consulting România, OTP Advisors România și Fundația OTP Bank România. Având în vedere că tranzacția a fost finalizată, Banca Transilvania începe integrarea OTP Bank România și a celorlalte subsidiare.