Centrală de la Cernavodă a funcționat la putere normală de sărbători, anunță Nuclearelectrica printr-un comunicat transmis Bursei de Valori București.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Astfel, precizează sursa citată, nu a mai fost nevoie de reducerea producției

“SNN informează acționarii și investitorii că potențiala reducere de putere a Unităților 1 și 2 CNE Cernavodă, anunțată prin raport curent în data de 17.04.2025, nu a mai fost necesară. Unitățile 1 și 2 au funcționat la putere nominala în perioada sărbătorilor pascale.”

Cele două reactoare ale centralei nucleare din Cernavodă ar fi urmat să funcționeze la putere redusă, în perioada sărbătorilor pascale, conform necesităţilor de echilibrare a Sistemului Energetic Naţional, a anunțat săptămâna trecută Nuclearelectrica, compania de stat care administrează centrala. Decizia a fost luată ca urmare a scăderii consumului de energie electrică la nivel naţional, caracteristică acestei perioade.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

”Societatea Naţională Nuclearelectrica informează acţionarii şi investitorii că, în perioada sărbătorilor pascale, unităţile Centralei Nuclearoelectrice Cernavodă pot să funcţioneze la putere redusă, conform necesităţilor de echilibrare a Sistemului Energetic Naţional. Decizia a fost luată ca urmare a scăderii consumului de energie electrică la nivel naţional, caracteristică acestei perioade, şi este parte a măsurilor standard de reglaj de putere aplicate în condiţii de siguranţă deplină”, a anunțat compania săptămâna trecută, înainte de Paști.

Reducerea de putere prognozată era cu până la 20% pentru Unitatea 1 pentru o perioadă de până la 4 zile şi între 0 – 20% pentru Unitatea 2, ocazional, în perioada solicitată de către Dispecerul Energetic Naţional.

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat, miercurea trecută, pe 16 aprilie, că nu există risc de black-out în România, în condiţiile actuale, şi că va trebui să gestioneze foarte atent echilibrarea sistemului, nivelurile de frecvenţă şi tensiune atât în reţeaua electrică de transport, cât şi în reţeaua electrică de distribuţie, pentru a nu cauza deteriorări ale izolaţiei instalaţiilor.

Cele două reactoare au o putere instalată de circa 700 megawați.

Sucursala Nuclearelectrica (CNE) Cernavodă operează două unităţi nucleare CANDU, o fabrică de combustibil nuclear şi a realizat ciclul integrat al combustibilului prin achiziţia unei linii de prelucrare a concentratului de uraniu, pentru a susţine proiectele de investiţii pe termen lung ale companiei.

Nuclearelectrica contribuie cu peste 18% din energia nucleară la producţia totală de energie şi cu 33% la producţia totală de energie fără CO2, în România.