China, a doua cea mai mare economie a lumii, promite măsuri de stimulare fiscală ”mai proactive” şi o politică monetară modera mai relaxată

china, beijing, steag, drapel Sursa foto: Photo 126772705 © Waihs | Dreamstime.com

Conducerea Chinei, sub coordonarea preşedintelui Xi Jinping, a anunţat luni priorităţi economice pentru anul viitor, inclusiv intensificarea măsurilor fiscale şi relaxarea moderată a politicilor monetare, cu scopul de a stimula consumul intern, transmite CNBC, conform News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Deciziile au fost luate în cadrul unei şedinţe a Biroului Politic al Partidului Comunist, un organism decizional de vârf, conform unui comunicat oficial.

Printre obiectivele anunţate se numără stabilizarea pieţelor imobiliare şi de acţiuni, precum şi întărirea măsurilor de ajustare economică anticiclică.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

Întâlnirea a stabilit tonul pentru Conferinţa Centrală de Lucru Economic, care va avea loc între 11 şi 12 decembrie, unde vor fi stabilite mai detaliat planurile pentru 2025.

Se estimează că China va păstra o ţintă de creştere economică în jurul valorii de 5% pentru anul următor, aceeaşi cu cea din 2024, în pofida provocărilor, cum ar fi criza din sectorul imobiliar, consumul intern scăzut şi posibile escaladări ale tensiunilor comerciale cu SUA.

Datele recente arată o inflaţie anuală de consum de 0,2% în noiembrie, cel mai redus nivel din ultimele cinci luni.

Pe pieţele financiare, indicele Hang Seng din Hong Kong a crescut cu 2,8% după publicarea comunicatului, iar yuanul a înregistrat o uşoară apreciere faţă de dolarul american.

Xi Jinping a subliniat importanţa creării unui mediu extern favorabil şi a afirmat necesitatea ”încrederii depline” în realizarea obiectivelor economice stabilite pentru 2025.