Depozitele de gaze ale României sunt la un grad de umplere de 68%, spune ministrul Energiei

nord stream 2, gaze naturale, conducta, gazoduct, energie, gazprom Sursa foto: Nord Stream 2 / Igor Kuznecov

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, afirmă că depozitele de gaze realizate de România sunt ”cu mult peste nivelul de golire prognozat”, el arătând că România are înmagazinaţi 2,3 miliarde metri cubi de gaz, transmite News.ro.

”Depozitele de gaze sunt la două miliarde două sute treizeci (metri cubi – n.r.), sunt undeva la 68%. Sunt cu mult peste nivelul de golire care a fost prognozat”, a afirmat Virgil Popescu, marţi seară, răspunzând unei întrebări a jurnaliştilor, la finalul vizitei făcute în judeţul Gorj.

La finalul primei săptămâni din luna noiembrie 2022, Virgil Popescu anunţa că au fost înmagazinaţi peste 3 miliarde de metri cubi de gaze în depozite, ceea ce reprezintă un record absolut.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Ministrul dădea asigurări că în iarna 2022-2023 nu vor exista probleme în ceea ce priveşte asigurarea consumului de gaze în România nici pentru populaţie, nici pentru economie.

”Am depăşit 3 miliarde de metri cubi de gaze naturale în depozite! Record absolut! Astăzi, 7 noiembrie, avem în depozite gaze naturale în procent de 97,75% – 3000,7 milioane metri cubi. Da, repet: NU vom avea probleme cu gazele în această iarnă. Populaţia şi economia nu vor avea de suferit”, transmitea Virgil Popescu, în 7 noiembrie.