Directorul executiv al Tesla, Elon Musk „se gândește” să-și abandoneze pozițiile din afaceri și să devină un influencer, a scris joi acesta pe Twitter.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

 

„Mă gândesc să renunț la job-ul meu și să devin un influencer cu normă întreagă”, a spus Musk în tweet, fără a detalia. Nu a fost clar dacă Musk, un utilizator prolific al platformei de socializare, a vrut serios să renunțe la rolurile sale, scrie Reuters.

Musk, care este fondatorul și CEO al companiei de rachete SpaceX, conduce startup-ul Neuralink, Tesla și firma de infrastructură The Boring Company, a declarat în timpul unei conferințe telefonice din ianuarie că se așteaptă să fie CEO al Tesla timp de „câțiva ani”.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

„Ar fi frumos să am puțin mai mult timp liber, spre deosebire de a lucra zi și noapte, de când mă trezesc până când merg la culcare șapte zile pe săptămână. Destul de intens.”

Luna trecută, el i-a întrebat pe adepții săi de pe Twitter dacă ar trebui să vândă 10% din participația sa la Tesla, lucru cu care majoritatea a fost de acord. De atunci, a vândut acțiuni în valoare de aproape 12 miliarde de dolari.

Miliardarul este cunoscut pentru glumițele sale pe Twitter și interacțiunile cu adepții care au ridicat în trecut întrebări de reglementare și guvernanță corporativă, au spus avocații. De altfel, Musk a fost amendat cu 20 de milioane de dolari de către Comisia de Valori Mobiliare din SUA pentru tweet-uri în 2018 și a fost obligat să demisioneze din funcția de președinte al Tesla.