Institutul Naţional de Statistică a menţinut la 0,4% estimarea privind creşterea economiei româneşti în trimestrul III al anului trecut faţă de trimestrul precedent, însă au intervenit modificări în ceea ce priveşte contribuţia investiţiilor şi a consumului la avansul PIB, potrivit Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Astfel, faţă de cifrele publicate de Statistică în luna decembrie a anului trecut, cheltuiala pentru consumul final al gospodăriilor populaţiei a avut o contribuţie în scădere la 5,4% la creşterea PIB, de la +5,6% anterior, ca urmare a scăderii volumului său de la 9,3% la 9%. Cheltuiala pentru consumul final al administraţiilor publice a avut o contribuţie negativă, de -0,3%, ca urmare a scăderii volumului său de la 0,3% la minus 1,6% în timp ce formarea brută de capital fix a avut, de asemenea, o contribuţie în scădere la -0,5%, de la -0,1%, ca urmare a reducerii volumului său de la minus 0,4% la minus 1,7%.

Faţă de acelaşi trimestru din anul 2020, Produsul intern brut a înregistrat o creştere cu 7,4% pe seria brută şi de 8,2% pe seria ajustată sezonier.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

Pe seria ajustată sezonier, Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul III 2021 a fost de 295,123 miliarde de lei preţuri curente, în creştere, în termeni reali, cu 0,4% faţă de trimestrul II 2021 şi cu 8,2% faţă de trimestrul III 2020.

Produsul intern brut estimat pentru perioada ianuarie-septembrie 2021 a fost de 866,174 miliarde de lei preţuri curente, în creştere, în termeni reali, cu 6,9% faţă de perioada similară a anului precedent.

Pe serie brută, PIB estimat pentru trimestrul III 2021 a fost de 322,698 miliarde de lei preţuri curente, în creştere, în termeni reali, cu 7,4% faţă de trimestrul III 2020.

La nouă luni, Produsul intern brut a fost de 818,951 miliarde de lei preţuri curente, în creştere, în termeni reali, cu 7,2% faţă de perioada similară din 2020.

În trimestrul III, volumul valorii adăugate brute a înregistrat modificări mai importante în: informaţii şi comunicaţii (+0,3 puncte procentuale), de la 113,9% la 114,2%; construcţii (-0,2 puncte procentuale), de la 93,9% la 93,7%; intermedieri financiare şi asigurări (-0,2 puncte procentuale), de la 99,7% la 99,5%; tranzacţii imobiliare (-0,2 puncte procentuale), de la 102,1% la 101,9%.