Iohannis: Sunt hotărât să duc lucrurile mai departe până când România devine membră a Spațiului Schengen dar nu va fi simplu

klaus iohannis 22 nov 2022 Sursa foto: Facebook/Klaus Iohannis

Președintele Klaus Iohannis a declarat luni că este „hotărât” să „ducă lucrurile mai departe până când România devine membră a Spațiului Schengen” dar a avertiza că acest lucru „nu va fi simplu” în condițiile în care un nou vot va fi posibil doar când se reunește iar consiliul JAI și este „greu de crezut că în așa de puține zile va exista o schimbare de opinie la partea austriacă”.

„Sunt convins că vom găsi soluții și la această problemă. Dacă e momentul să căutăm vinovați? Cu siguranță lucrurile putea fi făcute altfel, dar e greu de înțeles cum dacă cu două săptămâni înainte de vot o parte își schimbă decizia”, a spus Iohannis, la întrebările ziariștilor, într-o conferință comună de presă cu preşedintele Confederaţiei Elveţiene, Ignazio Cassis, care a fost primit la Palatul Cotroceni.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Șeful statului a promis că miercuri, înaintea reuniunii Consiliului European, va prezenta „doua-trei acțiuni” pe care le va iniția pentru a putea progresa pe dosarul Schengen.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

 

Comentarii

  1. Mai intrati in Schengen cand o zbura porcul daca afla austriecii sau olandezii ca nici ridicarea MCV-ului pe mafia si coruptia din justitie n-a fost cinstita.

Comments are closed.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.