Lumea se confruntă cu cea mai complexă situaţia geopolitică din ultimele decenii, a declarat marţi, pentru AFP, noul preşedinte al Forumului economic mondial (WEF), Borge Brende, cu prilejul unui summit organizat în oraşul chinez Tianjin, transmite Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“Este cel mai complex context geopolitic şi geoeconomic pe care l-am avut în ultimele decenii”, a spus Borge Brende. “Dacă nu vom reuşi să relansăm creşterea, am putea să cunoaştem, din păcate, un deceniu de creştere mai slabă”, a adăugat noul preşedinte al WEF.

Mai mulţi responsabili politici şi actori economici veniţi din întreaga lume, printre care se numără premierul din Singapore, Lawrence Wong, vor participa săptămâna aceasta la reuniunea organizată de Forumul economic mondial la Tianjin.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Această reuniune este cunoscută şi sub denumirea de “Davosul de vară”, ca referinţă la celebrul Forum de la Davos, care este organizat, de asemenea, de organizaţia prezidată de Borge Brende.

Acest summit are loc pe fondul războiului dintre Iran, Israel şi SUA, şi după mai multe luni de dispute comerciale între Beijing şi Washington, declanşate de tarifele vamale suplimentare anunţate de preşedintele american Donald Trump.

Pentru moment, este “prea devreme” să evaluăm în mod complet impactul acestui război comercial, a estimat marţi Borge Brende. “Însă globalizarea pe care am cunoscut-o evoluează acum spre un sistem diferit. Un nou capitol se deschide…cu atât mai mult cu cât comerţul era motorul creşterii economice”, a adăugat Borge Brende.

În luna aprilie a acestui an, fondatorul Forumului Economic Mondial (WEF) de la Davos, Klaus Schwab, s-a retras din Consiliul de Administraţie al organizaţiei, după ce s-a aflat la conducere mai mult de 50 de ani.

Forumul Economic Mondial (WEF), care se desfăşoară anual în oraşul elveţian Davos, este una dintre cele mai exclusiviste reuniuni mondiale ale şefilor de state, directori şi politicieni de vârf.

Schwab a demarat în 1971 activitatea WEF sub forma unui simpozion.