Peste 200 de companii cu acționariat rusesc majoritar erau înregistrate în România în 2021

angajati, companii, business

Un număr de 241 de companii care au acționariat rusesc majoritar erau înregistrate în România în 2021, în creștere față de 2020 (231 de companii), potrivit datelor transmise de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) la cererea Economedia. Numărul companiilor care au acționariat majoritar rusesc au crescut în ultimii trei ani. În 2018 erau înregistrate 210 astfel de companii.

Gazpromneft Marine Bunker Balkan, Standart Park România și World of Hand Tools sunt primele trei companii care se află în clasamentul primelor 50 de societăți cu asociați/acționari din Rusia cu aport majoritar la capitalul subscris în 2020. În 2021, cele 241 de companii au înregistrat un capital social subscris de 69 milioane lei, în creștere față de 2018 (când cele 210 de companii înregistrau un capital social subscris de 43 milioane lei)

Gazpromneft Marine Bunker Balkan, parte din grupul Gazprom, companie ce furnizează combustibil de consum pentru nave maritime şi fluviale din Constanţa, a înregistrat în anul 2020 o cifră de afaceri de 242 de milioane de lei, potrivit datelor de la ONRC. Compania a avut în România în 2020 circa 27 de angajați și a înregistrat pierderi de 517.057 de lei.

Standart Park România este unul dintre principalii producători și furnizori pe piața din România a produselor destinate managementului apelor meteorice și a soluțiilor pentru colectarea, drenarea și pomparea apelor uzate. Compania are sediul în Dragomireşti-Deal, Ilfov, înregistrând în 2020 o cifră de afaceri de 24 de milioane lei, un profit net de circa 1,4 milioane lei și 18 angajați.

World of Hand Tools Romania reprezintă o parte din structura unui holding internațional TOOLSWORLD – unul dintre cei mai mari producători și furnizori de scule de mana si echipamente electrice din lume. TOOLS WORLD își desfășoară activitatea în mai mult de 20 de țări, de pe 3 continente: Ucraina, Kazahstan, Belarus, Brazilia, Bulgaria, România, Grecia, Macedonia, Serbia, Slovenia, Ungaria, Cehia, Croația si Polonia. Compania are sediul în București și a înregistrat în 2020 o cifră de afaceri de circa 22 milioane lei.

Svetofor este unul dintre cele mai mari lanţuri de magazine de tip discount din Rusia, prezent şi pe pieţele din Kazahstan, Belarus și China, care a intrat pe piața locală din 2018. În România, retailerul operează prin firma Torgservice RM SRL. Compania a înregistrat în 2020 o cifră de afaceri de 18,9 milioane lei.

Societatea Traun Guard deține licențe pentru servicii de pază a obiectivelor, bunurilor, valorilor și consultanță; servicii de pază a transporturilor de valori și consultanță; servicii de gardă de corp și consultanță în domeniu; lucrări de proiectare, instalare și întreținere a sistemelor de alarmare împotriva efracției; lucrări de proiectare, instalare și întreținere a sistemelor de alertare incendiu, potrivit Listă firme.ro. Societatea a fost înființată la 31 iulie 1998, odată cu intrarea pe piața României a Companiei petroliere „LUKOIL” și asigură securitatea fizică și tehnică a obiectivelor organizațiilor Grupului „LUKOIL” în România. Compania înregistra o cifră de afaceri de circa 18,828 milioane lei în 2020.

NUME FIRMĂAport la capitalul social subscris  (lei)CIFRA DE AFACERI

2020 (lei)

NR MEDIU ANGAJAȚIPROFIT NET (lei)PIERDERI NETE (lei)
GAZPROMNEFT MARINE BUNKER BALKAN S.A.25.613.900,0241.934.687270517.057
STANDART PARK ROMANIA S.R.L.67.551,024.858.554181.440.2500
WORLD OF HAND TOOLS SRL200,022.937.1737304.760.224
TORGSERVICE RM SRL16.727.390,018.904.4846104.740.228
TRAUN GUARD HMS SRL25.370,018.828.890259977.1360
CASINO PALACE SRL1.015.583,417.157.749115098.122
MAC CAPITAL PROPERTIES SRL400,016.632.31216.093.5450
CITYPAY SRL720,014.780.50490555.016
ENSYCO RO S.R.L.100.000,014.015.528121.409.3310
ELKAS HOME SRL12.101.120,09.770.4582640.1440
UKR LOGISTICS SRL1.600,05.155.326261.699.0770
PALACE SLOTS INTERNATIONAL SRL30.630,64.000.35713309.2820
JUPITER VENTURES S.R.L.200,02.946.979390102.862
BETCO TECHNOLOGY S.R.L.15.000,02.941.726200455.468
RYNAT REAL ESTATE S.R.L.10.000,02.646.5372700.0290
ROMTIM INVEST INTERNATIONAL SRL200,02.330.3708939.8420
PROJECT MANAGEMENT PORTFOLIO CONSULTING SRL500,02.202.35722107.6400
RESTAURANT CASTELUL CANTACUZINO SRL500,02.172.904190223.692
LOBI TRADE SRL52.600,01.974.39290768.064
ADIR BRAND HOLDING SRL571.230,01.569.56370169.186
GROMAS TRANS SRL50.000,01.555.7365020.270
STORM MEDIA TECHNOLOGY SRL210,01.553.8576715.7280
TERRA TITANIA SRL200,01.345.1348483.6510
BARAS INGINERIE & CONSTRUCŢII S.R.L.5.000,01.204.4812152.2850
TRANS CONTINENTAL BUSINESS SOLUTIONS S.R.L.200,01.183.557206.5960
MS-EXPORT ROCO S.R.L.500,01.104.7701017.934
CHOICE TELECOM SRL200,01.027.6601233.7790
SATIN UNIFORME SRL400,0957.5641266.9210
DIMEKA BUSINESS GROUP S.R.L.200,0837.5620810.4330
GEYSER FILTERS SRL500,0756.44630146.561
GINGER INVESTMENT S.R.L.200,0695.2082410.5010
ISYSTEMS AUTOMATION SRL200,0681.2816027.719
1C-ACCOUNT TIMBAL SRL300.000,0663.72880451.589
HELLIS NR SRL230.000,0527.7831256.4820
OMNIA TELECOM S.R.L.200,0467.411420.7330
AV LOGISTIK SOLUTIONS S.R.L.100,0445.3482388.4390
TEHNOLOGIKA TUB SRL1.020,0419.86750117.925
BELLARIGA ROM SRL27.390,0390.92712.747.2930
BV MEDIA CORPORATION S.R.L.200,0377.578184.8540
OIL PROCESSING COMPANY NORTH BALKANS SRL200,0347.0220110.3690
ZEA DEVELOPMENT  SRL190,0322.65520272.473
AIR LOGISTIC SERVICE SRL200,0313.9402106.8930
LA CENERENTOLA BEAUTY & ARTS SRL1.000,0309.912312.9560
RIONI AGRO S.R.L.200,0271.74010165.142
ROSMAT DECO PROFILE S.R.L.140,0257.05564.6060
OBLIQUE MARKETING SRL200,0242.9372228.4550
UNO ATELIER RESTA SRL200,0233.24266.0280
SIBERIAN INTELLECT SERVICE COMPANY S.R.L.200,0226.500216.4290
SAPEGA PRODUCTION AND DEVELOPMENT SRL200,0223.288631.8790

 

Sursă foto: Unsplash

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.