Preţurile de consum au crescut în noiembrie cu 1,3% față de luna precedentă, arată datele publicate azi de Institutul Național de Statistică (INS). Rata inflaţiei de la începutul anului (noiembrie 2022 comparativ cu decembrie 2021) este 15,9%, iar rata anuală a inflaţiei în luna noiembrie 2022 comparativ cu luna noiembrie 2021 este 16,8%. Rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni (decembrie 2021 – noiembrie 2022) faţă de precedentele 12 luni (decembrie 2020 – noiembrie 2021) este 13,1%.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Rata anuală a inflaţiei scăzuse la 15,3% în luna octombrie a acestui an, de la 15,9% în luna septembrie

Indicele armonizat al preţurilor de consum în luna noiembrie 2022 comparativ cu luna octombrie 2022 este 101,24%.  Rata anuală a inflaţiei în luna noiembrie 2022 comparativ cu luna noiembrie 2021 calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) este 14,6%.

Analize Economedia

studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat

Rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni (decembrie 2021 – noiembrie 2022) faţă de precedentele 12 luni (decembrie 2020 – noiembrie 2021) determinată pe baza IAPC este 11,4%.

Mărfurile alimentare s-au scumpit cu 21,55% într-un an, cele nealimentare cu 16,17%, iar serviciciile cu 9,51%. În contextul actual, alimentele s-ar putea scumpi în continuare, cu 10-15%, potrivit unor estimări din piață. Mai multe AICI.

Guvernatorul Băncii Naționale a României (BNR) Mugur Isărescu a declarat luna trecută, cu prilejul prezentării raportului asupra inflației, că BNR vede, la finalul anului, o inflație în jur de 16%. El a afirmat că au mai fost perioade cu creșteri de costuri care vin din mișcări la prețul energiei, însă din 2005 până în prezent niciodată nu s-au dus atât de repede costurile la energie în prețurile finale. El a precizat că, deși în primul semestru activitatea economică din România a fost una din cele mai ridicate din UE, în partea a doua a anului este previzibilă o temperare.

Top scumpiri noiembrie 2022 față de noiembrie 2021:

Zahăr: 61,94%

Energie electrică, gaze şi încălzire centrală: +41,58%

Energie electrică: +47,19%

Unt: +43,43%

Ulei: +40,66%

Ulei, slănină, grăsimi: +39,69%

Cartofi: +39,59%

Gaze: +37,63%

Făină: +33,87%

Ouă: +30,87%

Brânză: +30.58%

Lapte: +30,25%

Pâine: +26.28%

Aerian: +23.83%

Legume şi conserve de legume: +23.19%

Lista integrală poate fi consultată AICI

Despre inflație, componentele sale și peisajul european, mai multe explicații aici:

GRAFIC. Povara creșterilor de prețuri, în România și în statele UE: Cum arată peisajul inflaționist, pe componente. România, peste media UE, dar pe o poziție bună în regiune/ Ungaria, “campioană” la scumpiri