Taxă de solidaritate pentru companiile din România cu afaceri peste 100 de milioane de euro/ 354 de firme din România vor fi afectate

crestere economica grafic calcule foto pexels-pixabay

Coaliția de guvernare intenționează să introducă, de anul viitor, o taxă de 1% pe cifra de afaceri a companiilor cu afaceri care depășesc 100 de milioane de euro. Măsura a fost agreată deja la nivel de specialiști și urmează să fie supusă deciziei politice a conducerii coaliției de guvernare în perioada următoare, scrie Profit.ro.

Discuțiile despre introducerea unei „taxe de solidaritate” pentru companiile cu cifra de afaceri mai mare de o sută de milioane de euro au început încă de anul trecut, din decembrie, în contextul discuțiilor despre bugetul pe anul 2022. Ideea a venit inițial din partea UDMR, care a propus acest impozit special „de solidaritate” pe modelul aplicat de Ungaria în criza economică din 2010. Kelemen Hunor spunea că măsura ar strânge minimum 1,4 miliarde euro pe an. PSD a adoptat-o rapid, după cum a anunțat Marcel Ciolacu. PNL s-a opus puternic, însă. Liberalii spuneau că nu vor să introducă taxe noi. Ulterior, ei au mai cedat și au afirmat că nu doresc ca aceasta să devină o măsură permanentă, putând fi luată în calcul doar ca măsură de criză pentru 2022. Și fostul președinte al PNL Florin Cîțu critica taxa de solidaritate, spunând că nu este un comportament normal din partea statului să penalizeze companii care au plătit taxe în avans în perioada crizei, ca statul să aibă bani la buget. Președintele Klaus Iohannis a afirmat la acea vreme că suprataxarea „nu i se pare nici necesară, nici utilă, nici corectă”.

Mediul de afaceri a reacționat virulent la acel moment, cerând coaliției de guvernare să renunțe la această idee, spunând că ea doar va inflama inflația. Camera de Comerț Americană în Romania (AmCham) spunea că o astfel de măsură descurajează investițiile și extinderea în România. Taxa de solidaritate de 1% din afacerile companiilor mari, dacă va fi aplicată, se va vedea în prețurile de consum instantaneu, din ziua doi, spunea Ionuț Sas, vicepreședinte AmCham. Consiliul Investitorilor Străini (FIC) spunea că introducerea taxei de solidaritate penalizează exact acele categorii de companii care se conformează fiscal şi care au reuşit să performeze în condiţiile sanitare restrictive. Marile magazine reunite în Asociația Marilor Rețele Comerciale din România (AMRCR) au cerut și ele coaliției de guvernare să renunțe la taxa de solidaritate, afirmând că penalizează companii care au reprezentat motoarele cele mai puternice ale creșterii economice a României, mai ales în această perioadă de criză. Confederația Patronală Concordia spunea atunci că taxa de solidaritate este o măsură care ar frâna recuperarea economiei după pandemie și ar dăuna României pe termen lung, ea urmând să fie plătită tot de cetățeni.

Însă discuțiile despre taxa de solidaritate au revenit, în contextul în care coaliția de guvernare pregătește o analiză privind măsurile fiscale ce pot fi introduse de la 1 ianuarie 2023. Liderul PSD Marcel Ciolacu a declarat săptămâna aceasta că „pe agenda de discuţii” a coaliției este şi subiectul unei taxe de solidaritate. Anterior, premierul Nicolae Ciucă spunea că guvernul nu are în vedere modificarea taxelor pentru companii. „Nu cred că ar fi o bună practică”, a declarat Ciucă.

Ce companii din România au afaceri mai mari de 100 de milioane de euro

Un total de 354 de firme din România au avut în 2020 afaceri mai mari de 100 de milioane de euro, arată datele obținute de Economedia de la Registrul Comerțului.

Cele 354 de companii au realizat în 2020 afaceri totale de 626,75 miliarde lei, respectiv 128,7 miliarde de euro (la cursul BNR din 31 decembrie 2020), potrivit calculelor Economedia pe baza datelor de la ONRC.

Așadar, dacă ar taxa cu 1% aceste afaceri, statul ar obține la buget peste 6,2 miliarde lei, adică mai mult de 1,2 miliarde de euro.

Aceste companii reunesc 700.000 de angajați și au făcut în România profituri de 32,8 miliarde lei, pierderile cumulate ridicându-se la numai 7 miliarde de lei.

Lista completă a companiilor cu cifră de afaceri mai mare de 100 de milioane de euro (date ONRC):

FIRMACifra de afaceri (lei)Nr de salariațiProfit net (lei)Pierdere netă (lei)
AUTOMOBILE-DACIA SA18.298.973.76413.685298.248.7290
OMV PETROM SA14.795.525.49410.9491.381.578.8370
OMV PETROM MARKETING SRL14.519.721.316186328.267.9320
LIDL DISCOUNT SRL12.862.968.9208.779756.370.2240
KAUFLAND ROMANIA SCS12.835.836.08213.108970.385.5640
FORD ROMANIA SA12.377.912.5576.18177.320.8410
BRITISH AMERICAN TOBACCO (ROMANIA) TRADING SRL11.367.821.262813138.119.1330
ROMPETROL DOWNSTREAM SRL9.274.596.68646399.107.5750
DEDEMAN SRL9.081.995.96211.3741.454.402.5890
CARREFOUR ROMANIA SA9.019.087.60010.523235.549.1500
PROFI ROM FOOD SRL8.837.068.81217.9790124.327.406
ROMPETROL RAFINARE SA8.275.110.5171.0970645.823.057
STAR ASSEMBLY SRL7.365.289.8871.746242.631.6040
MEGA IMAGE SRL7.226.923.56110.964159.498.4560
FONDUL PROPRIETATEA SA7.062.529.0190102.978.968
DANTE INTERNATIONAL SA6.721.624.8523.088107.325.3410
ENGIE ROMANIA S.A.6.547.001.788753498.420.8310
METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL6.120.185.8563.52377.446.7790
LUKOIL ROMANIA SRL5.981.460.0151.608149.693.4490
ORANGE ROMANIA SA5.629.400.9492.454461.242.3310
AUCHAN ROMÂNIA SA5.553.283.7278.270101.018.2570
MOL ROMANIA PETROLEUM PRODUCTS SRL5.548.089.740242280.728.3540
ELECTRICA FURNIZARE SA5.116.236.435781233.293.9340
ALTEX ROMANIA SRL5.061.080.7354.043123.327.3770
SAMSUNG ELECTRONICS ROMANIA  SRL4.898.694.16420497.838.4640
REWE (ROMANIA) SRL4.731.202.1785.21385.009.6240
LIBERTY GALATI S.A.4.661.872.7605.026051.325.841
VODAFONE ROMANIA SA4.470.406.5633.9060214.101.533
FILDAS TRADING SRL4.287.160.4511.316159.963.6830
E.ON ENERGIE ROMÂNIA SA4.211.263.73317205.903.189
COFCO INTERNATIONAL ROMANIA SRL4.115.923.35310359.229.4620
SOCIETATEA DE ASIGURARE-REASIGURARE CITY INSURANCE SA4.069.989.711416023.694.238
MEDIPLUS EXIM SRL4.045.282.9321.008120.787.0060
SOCIETATEA NATIONALA DE GAZE NATURALE ” ROMGAZ ” SA3.926.033.5695.5311.278.884.6730
ROBERT BOSCH SRL3.922.423.2303.95458.273.0830
RCS & RDS SA3.905.077.76513.056243.302.9800
SELGROS CASH & CARRY SRL3.869.921.9644.61762.343.2990
SOCIETATEA DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE IN HIDROCENTRALE ” HIDROELECTRICA” S.A.3.839.908.8173.3541.451.575.3830
PETROTEL – LUKOIL SA3.804.533.6225010441.842.371
ALLIANCE HEALTHCARE ROMANIA S.R.L.3.803.727.80487678.480.1370
RENAULT COMMERCIAL ROUMANIE SRL3.579.857.7241748.284.9650
CONTINENTAL AUTOMOTIVE SYSTEMS SRL3.549.865.9653.718225.919.0570
AUTOLIV ROMANIA SRL3.411.285.0477.910048.935.577
BANCA TRANSILVANIA SA3.240.436.8738.0291.197.304.5820
MICHELIN ROMANIA S.A.3.182.917.4813.92464.611.1960
PORSCHE ROMANIA SRL3.097.621.680136170.210.0580
AMEROPA GRAINS SA3.087.312.7113414.220.2040
CARGILL AGRICULTURA SRL3.057.147.06012931.162.5510
HELLA ROMÂNIA SRL3.002.572.7774.363126.812.4290
TELEKOM ROMANIA COMMUNICATIONS S.A.2.926.819.6173.399148.879.6380
ENEL ENERGIE SA2.893.500.869250137.760.2100
PHILIP MORRIS TRADING SRL2.825.885.243253237.579.4750
ENEL ENERGIE MUNTENIA SA2.821.284.040274139.307.6410
ARCTIC SA2.719.398.6913.604104.292.3560
CONTINENTAL AUTOMOTIVE PRODUCTS SRL2.715.967.8672.445465.400.0050
BANCA COMERCIALA ROMANA SA2.655.027.2835.177779.958.1980
SCHAEFFLER ROMANIA SRL2.601.603.2754.31459.545.6500
PIRELLI TYRES ROMANIA SRL2.534.016.1253.79470.700.8500
FARMEXIM SA2.510.216.11578413.740.8210
SOCIETATEA NATIONALA “NUCLEARELECTRICA” SA2.448.712.0832.028699.322.2290
COCA-COLA HBC ROMANIA SRL2.438.044.6251.470335.745.2390
HS TIMBER PRODUCTIONS S.R.L.2.432.400.2542.137339.044.9500
BOSCH AUTOMOTIVE S.R.L.2.384.450.4663.0065.525.4600
ALRO SA2.333.335.2992.427295.206.2230
COMPANIA NATIONALA DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE “TRANSELECTRICA” SA2.326.822.8412.021144.956.8200
VITERRA ROMANIA S.R.L.2.237.255.00454608.3240
TINMAR ENERGY S.A.2.202.516.51190112.637.8800
MAKITA EU SRL2.172.525.8912.371159.000.7130
LEROY MERLIN ROMANIA SRL2.160.953.5702.404176.795.6160
PUREM ORADEA S.R.L.2.150.450.64465048.613.9690
TELEKOM ROMANIA MOBILE COMMUNICATIONS S.A.2.133.267.7049150647.206.061
BRD – GROUPE SOCIETE GENERALE SA2.105.559.7536.490951.565.5360
SOCIETATEA COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA S.A.2.098.319.00612.1930939.409.155
ARABESQUE SRL2.090.175.3542.84573.218.2500
OSCAR DOWNSTREAM SRL2.055.832.288453155.068.5120
URSUS BREWERIES SA2.028.983.2441.646244.734.1550
CEZ VANZARE SA2.016.703.34124247.703.6550
ARTIMA SA1.998.842.3833.781019.775.393
SENSIBLU SRL1.981.899.9483.399049.547.963
BUNGE ROMANIA SRL1.940.881.204549071.056.308
HUAWEI TECHNOLOGIES SRL1.918.229.23492032.613.7410
RAIFFEISEN BANK SA1.899.188.4144.894644.139.7750
AZOMURES SA1.836.514.4941.054028.007.047
REGIA NATIONALA A PADURILOR ROMSILVA RA1.835.306.63115.2487.317.7570
SOCIETATEA NATIONALA DE TRANSPORT FEROVIAR DE CALATORI – CFR – CALATORI SA1.820.790.35012.0840354.943.253
ING BANK N.V. AMSTERDAM SUCURSALA BUCURESTI1.809.204.5832.147519.818.7990
PROCTER & GAMBLE DISTRIBUTION SRL1.767.370.8735930.618.4040
BORGWARNER ROMANIA S.R.L.1.762.071.9702.2288.395.2580
NETWORK ONE DISTRIBUTION SRL1.760.431.18240048.457.1840
CHS AGRITRADE ROMANIA SRL1.729.480.054459.310.6110
J.T. INTERNATIONAL (ROMANIA) SRL1.709.689.815741690.548.9910
ELECTROCENTRALE BUCURESTI SA1.670.833.8751.754358.718.6160
SILCOTUB SA1.652.782.0751.479128.391.4730
ALLIANZ – TIRIAC ASIGURARI SA1.650.980.6481.067118.796.2480
ROMANIA HYPERMARCHE SA1.626.046.7952.9044.796.2010
Holcim (Romania) SA1.604.089.083790279.687.1870
DE’LONGHI ROMANIA SRL1.600.753.0002.97989.642.5780
KRONOSPAN TRADING S.R.L.1.589.227.553600036.620.296
TRW AUTOMOTIVE SAFETY SYSTEMS SRL1.555.116.1123.21226.301.7340
CEC BANK SA1.545.255.8805.442337.699.5230
COMPANIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A.1.528.675.7036.5076.607.2650
GETICA 95 COM SRL1.512.589.4892281.509.5460
DELGAZ GRID S.A.1.494.809.1665.106055.178.442
GROUPAMA ASIGURARI SA1.492.814.5721.36517.260.8860
AQUILA PART PROD COM S.A.1.479.091.6012.46255.737.9790
SMART DIESEL SRL1.478.536.60813346.654.6100
SOCIETATEA NAŢIONALĂ DE TRANSPORT GAZE NATURALE TRANSGAZ SA1.474.078.1564.153175.000.7640
EGGER ROMANIA SRL1.456.960.36978164.969.3610
OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP S.A.1.452.455.3001.13126.546.1700
APTIV TECHNOLOGY SERVICES & SOLUTIONS S.R.L.1.449.847.8233.2852.437.1010
SUN GARDEN MANAGEMENT SOCIETATE ÎN COMANDITĂ SIMPLĂ1.436.119.2191.30320.802.4520
INTERBRANDS MARKETING & DISTRIBUTION SRL1.403.295.5921.43721.376.6620
AD AUTO TOTAL SRL1.386.298.0011.72567.541.3700
TOYOTA ROMANIA SRL1.386.267.10141.975.9950
PEPCO RETAIL SRL1.380.512.6023.116134.635.8090
AUTONET IMPORT SRL1.346.229.9891.15033.089.7390
CELESTICA ( ROMANIA ) SRL1.345.302.6661.40503.579.827
BRICOSTORE ROMANIA SA1.341.659.1482.2770259.512.954
EUROINS ROMANIA ASIGURARE-REASIGURARE SA1.339.549.4465230223.159.833
PORSCHE INTER AUTO ROMANIA SRL1.334.520.42854926.694.4080
HEIDELBERGCEMENT ROMÂNIA S.A.1.330.355.6771.107444.836.6640
ROMCIM S.A.1.308.478.378717177.375.9430
SMITHFIELD ROMANIA SRL1.303.730.5442.399072.208.446
UNICREDIT BANK S.A.1.291.401.1693.033403.662.2030
MARQUARDT SCHALTSYSTEME SCS1.290.424.3002.30686.510.8890
COMPANIA NATIONALA POSTA ROMANA SA1.287.306.86223.04529.361.1970
ADIENT AUTOMOTIVE ROMANIA SRL1.280.435.9583.8954.965.3350
MERCEDES-BENZ ROMANIA SRL1.278.537.40721307.498.487
HEINEKEN ROMANIA SA1.261.344.2611.106137.512.4980
SANOFI ROMANIA SRL1.260.848.873224116.944.4340
COMPANIA MUNICIPALĂ TERMOENERGETICA BUCUREŞTI S.A.1.258.496.4983.0120134.775.565
DISTRIGAZ SUD RETELE SRL1.256.693.8902.65447.727.0680
PHARMAFARM S.A.1.228.088.63846903.175.460
LEONI WIRING SYSTEMS RO SRL1.213.005.0955.172028.221.247
SOCIETATEA DE TRANSPORT BUCUREŞTI STB S.A.1.202.028.51311.02526.297.1980
MAIRON GALATI SA1.198.858.43042344.596.0980
ARAMIS INVEST SRL1.183.797.6904.64056.777.9320
TIRIAC AUTO SRL1.183.594.9868188.297.6380
WEBUILD Spa MILANO SUCURSALA ROMANIA BUCURESTI1.181.141.099909087.019.408
ZES ZOLLNER ELECTRONIC SRL1.180.003.6312.29783.650.0620
CHIMCOMPLEX SA BORZESTI1.171.549.6371.92695.137.5900
CAMERON ROMÂNIA SRL1.170.030.8421.42585.865.5280
AGRICOVER S.A.1.165.541.92324127.121.8340
LEAR CORPORATION ROMANIA SRL1.156.871.6314.85115.657.5850
EXPUR SA1.156.310.44144316.321.2410
PREH ROMANIA SRL1.136.890.2752.004066.682.840
PHILIPS ORĂŞTIE S.R.L.1.117.629.9631.44542.568.8090
EATON ELECTRO PRODUCTIE SRL1.117.502.0172.09257.041.2220
COLUMBUS OPERATIONAL SRL1.108.190.5661.90505.532.340
DONA. LOGISTICA S.A.1.101.541.4821757.453.5170
BAYER SRL1.089.119.53022869.013.0770
PFIZER ROMANIA SRL1.086.465.77321056.303.9500
NN ASIGURĂRI DE VIAŢĂ S.A.1.086.078.02834582.596.1420
FLANCO RETAIL SA1.078.780.6611.54022.369.6490
HORNBACH CENTRALA SRL1.075.180.99384247.344.7920
PRYSMIAN CABLURI ŞI SISTEME SA1.073.016.8411.100018.679.869
UNILEVER SOUTH CENTRAL EUROPE SA1.072.164.18421013.000.5730
FAURECIA ROMANIA SRL1.049.251.5672.423018.169.456
ROCHE ROMANIA SRL1.042.116.03520532.098.3640
SPEDITION UMB SRL1.024.815.3964831.141.1830
YAZAKI ROMANIA SRL1.023.672.9146.30031.647.2690
FAN COURIER EXPRESS SRL1.013.572.8103.330172.478.2340
TMK-ARTROM SA1.010.656.3521.444079.561.995
S.I.E.P.C.O.F.A.R. SA1.001.042.7611.77814.518.1720
HELP NET FARMA SA978.727.7542.169010.718.382
GENERALI ROMANIA ASIGURARE REASIGURARE SA974.098.29739336.443.9280
JT INTERNATIONAL MANUFACTURING SA974.002.66444541.003.1770
EMERSON SRL961.795.9582.68555.992.4480
INTERTRANSCOM IMPEX SRL961.339.28930143.003.1350
INTER CARS ROMÂNIA SRL958.286.10437219.046.8670
MET ROMÂNIA ENERGY S.A.953.373.86356082.552.122
IBM ROMANIA SRL952.446.6323.29177.149.9670
IKEA ROMANIA S.A.951.538.6921.19010.973.0660
JOHNSON & JOHNSON ROMANIA SRL950.235.56316816.840.7470
ROUMASPORT SRL948.043.0521.17750.361.6040
QUADRANT – AMROQ BEVERAGES SRL947.055.7898135.447.3230
HENKEL ROMANIA  SRL944.968.91120066.578.0350
TEHNOSTRADE SRL936.262.4911.600259.344.9280
COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE “CFR” SA936.187.36422.3560281.682.668
NESTLE ROMÂNIA SRL933.029.63248371.228.7190
PLEXUS SERVICES RO SRL928.662.6131.849012.961.460
WEBASTO ROMANIA SRL925.013.1151.08626.851.5460
DISTRIBUȚIE ENERGIE OLTENIA S.A.897.618.9181.27811.989.2660
COFICAB EASTERN EUROPE SRL897.384.45437731.684.6230
RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE S.R.L.889.505.9542.13937.117.5600
MERCEDES-BENZ TRUCKS & BUSES ROMANIA S.R.L.887.961.44811309.684.544
FERRERO ROMANIA SRL879.764.4375739.840.6970
ADMINISTRATIA ROMANA A SERVICIILOR DE TRAFIC AERIAN ROMATSA RA879.104.0961.631022.261.756
ROMCAB SA878.257.547476070.864.354
LUZAN LOGISTIC S.R.L.874.783.26813416.866.9190
STRABAG SRL869.934.9921.07224.101.9780
YAZAKI COMPONENT TECHNOLOGY SRL869.780.8651.23116.965.5380
BITDEFENDER SRL869.068.5581.354140.449.4010
PREMIER RESTAURANTS ROMANIA SRL869.024.0053.81287.611.0070
SE BORDNETZE SRL862.776.0637.16608.681.236
ASIGURAREA ROMANEASCA – ASIROM VIENNA INSURANCE GROUP SA862.456.326663011.769.126
E-DISTRIBUŢIE MUNTENIA S.A.858.511.382986111.800.4910
METROREX SA855.862.3425.0340210.575.147
PROMAT COMIMPEX SRL849.981.76611433.085.1350
Porr Construct SRL845.480.19381323.483.1570
ROMAQUA GROUP SA841.524.7012.20184.432.5380
ELECTROLUX ROMANIA SA834.373.75192219.900.4950
APA NOVA BUCURESTI SA829.001.8021.86798.693.3200
NOVARTIS PHARMA SERVICES ROMANIA SRL828.797.4811916.319.3180
ROMSTAL IMEX SRL827.964.7181.01454.467.7680
SOCAR PETROLEUM S.A.827.086.3366696.804.0190
JUMBO EC.R SRL826.843.4551.282201.528.6240
BMW ROMANIA S.R.L.819.484.395238.433.5590
ORACLE ROMANIA SRL818.956.5432.32548.036.5590
PRO TV SRL813.916.375889249.075.1690
FCC CONSTRUCCION SA BARCELONA SUCURSALA BUCURESTI807.814.4923110124.814.394
SANTIERUL NAVAL DAMEN GALATI SA806.714.7152.19422.596.0310
BILKA STEEL SRL795.280.347490101.772.2910
GERSIM IMPEX SRL791.844.3343036.712.5940
TERAPIA SA791.079.717849191.859.0970
ERICSSON TELECOMMUNICATIONS ROMANIA SRL787.864.7492.69914.909.9790
ICME ECAB SA784.770.26251006.658.424
ZOPPAS INDUSTRIES ROMANIA SRL776.314.7642.67714.406.2420
CEREALCOM DOLJ SRL775.397.3693343.073.8570
IPSO SRL773.349.18048737.288.9610
ENDAVA ROMANIA SRL764.132.3842.96573.744.8440
ALBALACT SA762.972.04245922.081.2760
AGRANA ROMANIA S.R.L.760.077.998342015.984.950
SEWS ROMANIA SRL756.247.1975.2041.257.2430
FARMACIA TEI SRL755.151.59956828.406.7290
CUMMINS GENERATOR TECHNOLOGIES ROMANIA SA751.132.58972673.675.1370
ENERGY DISTRIBUTION SERVICES SRL749.369.0691850.241.7000
CENTRUL MEDICAL UNIREA SRL733.494.9562.660073.990.920
PUNCTUAL COMIMPEX SRL731.636.66312310.262.6500
ROMASTRU TRADING SRL731.559.186167394.3430
ADIENT SRL730.748.4711.276085.524.176
GSP OFFSHORE SRL720.070.20262822.881.8240
CONSTRUCTII ERBASU SA719.224.99187321.602.8050
DISTRIBUȚIE ENERGIE ELECTRICĂ ROMANIA S.A.709.850.8996.35855.919.6860
FLEXTRONICS ROMÂNIA SRL709.250.0323.28126.920.5960
STABILUS ROMANIA SRL707.047.5801.123111.357.5520
CATENA HYGEIA SRL703.673.52783725.728.8600
PROVIDENT FINANCIAL ROMANIA INSTITUTIE FINANCIARA NEBANCARA SA701.397.7041.54412.702.1510
STAR FOODS E.M. SRL699.940.494831026.423.344
PREMIER ENERGY SRL697.078.321382035.263.015
AUTOMOBILE BAVARIA SRL696.143.3464847.674.0150
EUROPHARM HOLDING SA692.585.6533792.534.0110
GRUP FEROVIAR ROMAN SA692.199.4672.18031.930.4570
AUTOKLASS CENTER SRL686.731.84242314.194.9090
MASPEX ROMANIA  SRL685.276.1111.28690.247.2360
H&M HENNES & MAURITZ SRL679.225.072886021.983.240
CRIS-TIM COMPANIE DE FAMILIE S.R.L.677.067.4691.02318.219.0330
ASTRA RAIL INDUSTRIES S.A.675.650.7162.135011.001.336
JYSK ROMÂNIA SRL675.633.15680173.228.4320
RENAULT MECANIQUE ROUMANIE SRL674.473.0536761.483.4580
HTS HONGTA SERVICES SRL674.449.0603417.449.2550
ALUM SA672.651.02678657.552.4200
UNICARM SRL671.337.8193.02625.503.6190
AIK ENERGY ROMÂNIA S.R.L.671.188.811580122.901.249
B A S F SRL670.544.1777956.935.0310
COMPANIA NATIONALA “LOTERIA ROMANA” SA669.164.7842.49123.414.4140
LINDE GAZ ROMANIA SRL660.908.960458163.850.2960
KASTAMONU ROMANIA SA658.749.727837031.211.824
ALPHA BANK ROMANIA SA653.988.5881.86476.033.1160
BERGENBIER S.A.653.037.71867320.598.2410
UNICREDIT CONSUMER FINANCING IFN SA652.321.48618355.770.3800
TRANSAVIA SA650.697.0141.62367.016.6160
PRUTUL SA648.261.23141815.967.1970
LAGARDERE TRAVEL RETAIL SRL644.247.666295.5700
INDITEX ROMANIA S.R.L.643.517.43162243.063.8110
LEONI WIRING SYSTEMS ARAD SRL642.038.2353.6263.460.1980
DANONE – PRODUCTIE SI DISTRIBUTIE DE PRODUSE ALIMENTARE SRL633.486.91237621.177.8000
ROMINSERV SRL632.275.20861914.748.2570
UNIQA ASIGURARI SA625.871.9587044.075.9970
ELIT SRL619.089.7931.84855.111.6680
PHILIPS ROMANIA SRL618.950.40513711.136.5350
ALCEDO SRL617.756.86531815.746.9500
ROMPETROL GAS SRL612.607.2279815.516.5390
DUCATI ENERGIA ROMANIA SA607.032.2945988.258.1700
PHILIP MORRIS ROMANIA SRL605.341.644869109.657.7950
SERMEDIC SRL604.869.3691333.313.4820
CONTITECH ROMANIA SRL604.177.9901.43336.671.7080
OTP BANK ROMANIA SA599.359.4861.6462.378.2560
BOG ‘ART SRL598.310.44339815.913.2320
MACROMEX SRL593.071.1294436.807.5120
MADIROM PROD SRL589.336.5284519.779.1370
TRUST MOTORS SRL581.847.14410521.668.1530
HAVI LOGISTICS SRL581.753.0223693.159.8330
IMPERIAL TOBACCO DISTRIBUTION ROMANIA SRL577.485.2647917.925.5620
HAMMERER  ALUMINIUM INDUSTRIES SANTANA SRL572.733.9681172.921.7060
NORTH CHEMICAL COMPLEX S.R.L.572.087.105314.597.9510
SUPECO INVESTMENT SRL568.746.049665015.663.590
MARS ROMANIA SRL568.458.84222314.272.2190
AL DAHRA AGRICULTURE – ROMANIA SRL567.598.90564.046.4560
AUGSBURG INTERNATIONAL IMPEX SRL566.831.6854737.869.4040
CAN-PACK ROMANIA SRL563.000.14526138.129.4890
OMV PETROM GLOBAL SOLUTIONS SRL561.797.73094321.350.2060
ROPHARMA LOGISTIC S.A.561.010.3252722.213.4210
MAHLE COMPONENTE DE MOTOR SRL560.288.835921042.600.330
ZENTIVA SA557.960.94072265.635.4400
VEL PITAR SA556.377.3132.14877.219.2260
SA & PE CONSTRUCT SRL556.023.056127.522.4030
SCHENKER LOGISTICS ROMANIA S.A.552.902.35996113.411.3750
COFICAB PLOIEŞTI SRL552.621.06229321.655.5710
BRISTOL-MYERS SQUIBB ROMANIA S.R.L.550.069.657313.120.1880
AGROTEX SRL548.235.42312225.734.7080
COMPA SA547.121.1341.49513.919.7660
PEHART TEC GRUP S.A.545.706.53753279.367.9000
ATOS IT SOLUTIONS AND SERVICES SRL544.594.3712.419119.675.5760
SYNGENTA AGRO SRL543.306.8251447.060.7080
SOCIETE GENERALE GLOBAL SOLUTION CENTRE S.A.543.178.2402.16573.243.4040
AAYLEX PROD S.A.538.471.565872052.446.577
LICIUCHICIU WEB DESIGN S.R.L.537.815.12610254.108.975
LACTALIS ROMANIA S.A.537.739.07628845.090.3880
FABRICA DE LAPTE BRAȘOV S.A.537.407.04643612.647.8410
THYSSENKRUPP BILSTEIN S.A.536.504.6111.01833.259.9870
LG Electronics Magyar Kereskedelmi Kft. Budapesta Sucursala Bucuresti532.886.0993311.071.2240
METROPOLITAN LIFE ASIGURARI METLIFE EUROPE d.a.c DUBLIN SUCURSALA BUCURESTI532.101.75912734.724.6720
CARLSROM BEVERAGE CO SRL529.871.4114495.684.0040
SAINT-GOBAIN GLASS ROMANIA SRL529.768.029511052.065.117
L’OREAL ROMANIA SRL526.157.36033953.365.0930
US FOOD NETWORK SA524.957.9413.55336.300.4810
SAINT-GOBAIN CONSTRUCTION PRODUCTS ROMANIA SRL524.402.72159169.858.8390
ARCADA COMPANY SA523.950.194630110.635.7350
HIDROCONSTRUCTIA SA520.544.5791.758029.858.365
E-DISTRIBUŢIE BANAT S.A.516.875.72575838.596.8860
SOCIETATEA NATIONALA DE TRANSPORT FEROVIAR DE MARFA “CFR – MARFA” SA516.854.0444.8080335.084.365
JOYSONQUIN AUTOMOTIVE SYSTEMS ROMANIA S.R.L.514.515.6978969.198.1420
BLACK SEA SUPPLIERS SRL513.042.79160021.216.8490
HYUNDAI AUTO ROMANIA SRL512.683.3664820.715.6700
LPP ROMÂNIA FASHION SRL511.853.35848812.284.3190
ADEPLAST S.R.L.509.887.06245821.011.4850
INTERSNACK ROMANIA SRL509.737.87366120.193.1270
MED LIFE SA508.823.1901.55141.842.2800
AIK ENERGY LTD LONDRA SUCURSALA BUCURESTI508.163.53919067.470.197
VODAFONE ROMÂNIA TECHNOLOGIES SRL508.128.8732.2985.823.5800
CTP INVEST BUCHAREST SRL505.042.58761156.890.8050
CAMBELA PROD SRL504.101.303908.030.1200
EFT FURNIZARE SRL503.043.729515.507.1780
CAROLI FOODS GROUP SRL500.827.98795039.994.6360
CHIPITA ROMANIA SRL500.675.5221.02846.581.5270
GRUPO ANTOLIN SIBIU SRL500.273.2831.060026.612.164
VOTROM SRL499.805.9334115.948.2400
OLTINA IMPEX PROD COM SRL499.413.75952316.642.3570
RENOVATIO TRADING SRL499.245.872207.522.4610
TMK – REŞIŢA SA499.042.95874107.579.941
FRIGOGLASS ROMANIA SRL498.902.8361.0424.262.2040
MARATHON DISTRIBUTION GROUP SRL498.179.08970919.218.7000
ACCENTURE SERVICES SRL497.658.8912.81122.703.7400
SIMBA INVEST SRL495.949.80443617.114.8400
HOCHLAND ROMÂNIA SRL495.345.34740931.549.4380
CARGUS S.R.L.493.736.087964043.377.378
CON-A SRL493.033.895381.367.5230
TIMKEN ROMANIA SA492.595.89589470.237.5170
ENEL GREEN POWER ROMANIA SRL492.529.83453259.745.3600
TIM RAIL CARGO SRL490.318.0061344.431.2970
MONSSON TRADING SRL489.014.0484117.089.1540
E-DISTRIBUȚIE DOBROGEA S.A.488.424.68864453.732.9610
M. TABAC SRL488.385.732939.352.7160

 

Citește și:

Solidaritate cu rău-platnicii (Op-ed)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *