Neobankul Salt Bank, parte din Banca Transilvania, a atras 400.000 de clienți în doar 10 luni de la lansare

Pe scurt

  • Salt Bank a ajuns la 400.000 de clienți în 10 luni și a lansat 3 noi funcționalități pentru a îmbunătăți experiența utilizatorilor.
  • Salt Bank colaborează cu fintech-uri românești ca Finqware și Pago pentru inovații în open banking și integrarea plăților.
Articolul integral continuă mai jos
Salt Iubeste Romania 24.02.2025 Sursa foto: Salt Bank

Salt Bank, neobankul dezvoltat de Banca Transilvania, a atras 400.000 de clienți la doar 10 luni de la lansare, iar  peste 70.000 de noi clienți au fost înrolați în ultimele 2 luni, de la finalul anului 2024 până în prezent, a transmis compania într-un comunicat de presă.

Reprezentanții au anunțat recent noi funcționalități în aplicație, cum ar fi plata facturilor de utilități, o funcționalitate pentru economisire și una pentru gestionarea abonamentelor și a aplicațiilor unde clienții își înregistrează cardul, oferind mai mult control și siguranță.

„Ne concentrăm pe utilizatori, ascultăm nevoile lor și inovăm împreună cu ei. Am promovat un model de banking digital care să răspundă nevoilor reale ale românilor, iar adopția rapidă ne arată că am găsit direcția corectă. Susținem cu mândrie ecosistemul românesc și, până la finalul anului, ne propunem să depășim 700.000 de utilizatori”, a declarat Gabriela Nistor, CEO Salt Bank.

Salt Bank a mai anunțat că colaborează cu fintech-uri românești, cum ar fi Finqware, furnizor de soluții tehnologice de tip „open banking”, Pago, soluție de integrare a plăților facturilor, și Idea Morph, cu ajutorul căruia a creat un canal de comunicare direct cu clienții.

Analize Economedia

software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar
camioane UMB autostrazi
Donald Trump
Colaj bani lei Marcel Ciolacu
Bani, investitie, economii
Marcel Ciolacu, premier
Incredere
constructii, locuințe, bloc, muncitori, șantier
cristian mihai ciolacu, nepotul premierului
Emil Boc, Sorin Grindeanu
Ministerul Energiei Sursa foto Peter Szijjarto
tbb foto event
productie, fabrica
Donald Trump, Trumponomics
euro, moneda, bancnote, bani
bani, finante, lei, financiar, deficit
Mugur Isarescu, guverantorul BNR

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.