Comisarii pentru protecția consumatorilor din sectorul 4 au desfășurat joi o acțiune de control la SC Mototolea Com Serv SNC – Autogara Mototolea Berceni, în vederea verificării respectării prevederilor legale privind serviciile de transport persoane. Societatea a fost amendată cu 35.000 de lei, transmite Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

De asemenea, s-a dispus oprirea temporară a prestării serviciilor pentru șase microbuze, cât și a autogării, până la remedierea deficiențelor constatate.

Potrivit unei postări pe pagina proprie de Facebook a președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), Cristian Popescu Piedone, la data și ora controlului s-au constatat următoarele deficiențe: microbuzele utilizate aveau scaune murdare, cu tapițerie ruptă, exfoliată și pătată, geamuri și perdele murdare, sistem de aer condiționat nefuncțional, lipsa roților de rezervă, portbagaj plin de praf și resturi de ambalaje mucegăite și anvelope uzate, etc.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Comisarii au mai constatat că operatorul deținea o licență de transport cu termen de valabilitate depășit din anul 2023, nu avea autorizație de funcționare emisă de Primăria Sector 4 și nici autorizație ISU.

Totodată, autogara, sala de așteptare pentru călători, cât și toaletele destinate acestora prezentau urme grosiere de mizerie, resturi alimentare, diverse instalații neprotejate, bănci insalubre, rugină la nivelul toaletelor, scurgere pluvială înfundată de mizerie și resturi alimentare, etc.

„Având în vedere cele menționate, se constată că operatorul economic prestează servicii care pot pune viața, sănătatea sau securitatea consumatorilor, fapt pentru care a fost sancționat în conformitate cu prevederile OG 21/1992, art. 7 lit. C și 26(1) cu amenda în valoare de 35.000 lei și s-a dispus măsura de oprire temporară de la prestarea serviciului pentru șase microbuze, cât și a autogării, până la remedierea deficiențelor constatate”, a mai scris Piedone pe Facebook.

În cadrul acestei acțiuni au participat și reprezentanți ai Poliției Locale Sector 4, Poliției Rutiere, cât și ai ISCTR.