Cum se vede Brexit în business-ul britanic din România: 2.800 de companii din Marea Britanie fac afaceri de aproape 20 miliarde de lei / Topul companiilor britanice

Elena Deacu iul. 15, 2021 0 comentarii
Marea Britanie Romania

Numărul de firme cu capital majoritar britanic care activează în România a ajuns la 2.800 în luna iunie a acestui an, peste 100 de companii fiind înmatriculate sau deschizând puncte de lucru în țara noastră doar în primul semestru, arată datele obținute de Economedia de la Registrul Comerțului. Afacerile companiilor britanice din România care au depus situațiile financiare au ajuns la aproape 20 de miliarde de lei, poli britanici fiind în București, Cluj și Bihor. Topul companiilor britanice din România, după afaceri, este condus de producătorul de bere Ursus Breweries, producătorul de ciment Romcim și producătorul de componente electronice Plexus Services.

Marea Britanie a ieșit, la începutul acestui an, de pe piața unică a Uniunii Europene, lucru care a cauzat deja numeroase probleme, precum prăbușirea schimburilor comerciale cu UE, o criză alimentară fără precedent, cea mai gravă criză de personal din 1997, dar și alte probleme.

Mai nou, unele companii aleg să plece din Marea Britanie, din cauza birocrației suplimentare și a accesului mai greu la piața de desfacere a Uniunii Europene. Iar unele dintre ele aleg România.

În acest context, Economedia a solicitat de la Registrul Comerțului datele privind evoluția numărului de firme cu capital majoritar britanic și afacerile acestora în România.

România și Marea Britanie

Regatul Unit reprezintă pentru România al 13-lea partener comercial în ceea ce privește comerțul total de bunuri. La export, UK este a 9-a țară între piețele de destinație a exporturilor românești, iar în topul țărilor partenere la import ocupă locul 16.

În anul 2020, schimburile comerciale dintre România și Marea Britanie au ajuns la 3,46 miliarde euro, din care exporturi 2,07 miliarde euro – în scădere cu 19,6% față de aceeași perioadă din 2019 – , iar importuri 1,40 miliarde euro – în scădere cu 15,4%. Aceste cifre mai slabe vin în special în contextul pandemiei de coronavirus, și nu al Brexitului, care a intrat practic în vigoare în acest an. Balanța comerciala rămâne însă excedentară, cu un sold pozitiv de 674,9 milioane euro.

Fluxurile comerciale bilaterale sunt dominate de produsele cu înalt grad de prelucrare. Principalele grupe de produse exportate: mașini și echipamente pentru transport; articole manufacturate (Instrumente și aparate profesionale, științifice și de control); mărfuri manufacturate; uleiuri, grăsimi și ceruri de origine animală și vegetală; produse chimice și produse derivate; băuturi și tutun; materiale crude, necomestibile, exclusiv combustibil.

La 31.01.2021 (date ONRC), Regatul Unit se situa pe locul 12 în topul investitorilor străini din România cu o valoare a capitalului social subscris de 1,05 miliarde Euro (2,26% din totalul investițiilor străine) în 6.136 societăți comerciale cu participare britanică.

Creștere constantă a numărului de firme britanice în România

Numărul de firme cu asociați / acționari majoritari din Marea Britanie din România a crescut constant în ultimii ani, potrivit datelor obținute de Economedia de la Registrul Comerțului (ONRC). Astfel, dacă în ianuarie 2018 numărul firmelor cu capital majoritar britanic se ridica la 2.511, acesta a crescut la 2.800 la finalul lunii iunie 2021, trecând pentru prima dată de acest prag, potrivit datelor ONRC.

În prima jumătate a acestui an au fost înmatriculate sau au deschis puncte de lucru la Registrul Comerțului din România mai mult de 100 de firme cu capital majoritar britanic, mai arată datele. Numărul ar putea depăși 200 până la finalul acestui an, dacă ținem cont de ritmul de înregistrări din anii trecuți. În 2020, anul pandemiei, doar 145 de firme britanice au fost înmatriculate sau au deschis puncte de lucru în România. De asemenea, 7 companii au deschis sucursale în România doar în primul semestru, față de numai 9 tot anul trecut.

Afacerile britanice – spre 20 de miliarde de lei

Firmele cu capital majoritar britanic din România au raportat afaceri totale de 18,8 miliarde de lei (peste 3,8 miliarde de euro), anul trecut, mai arată datele ONRC transmise Economedia. Cel mai probabil suna este mai mare, ținând cont că doar 1.232 de firme din cele 2.800 de companii cu capital majoritar britanic au depus situațiile financiare pe anul trecut.

Profitul cumulat al firmelor britanice din România care au raportat un rezultat net pozitiv s-a ridicat la 1,34 miliarde lei, în timp ce pierderile cumulate au fost de 350 milioane lei. Aceste firme au avut anul trecut o medie de 46.890 de angajați.

Bucureștiul a cumulat mai mult de jumătate din afacerile britanice, cele 544 de companii care au depus situațiile financiare (din 1.446 în total) cumulând o cifră de afaceri de peste 10 miliarde de lei. Numărul mediu de angajați al acestor companii a fost de 13.398, anul trecut. Afacerile britanice din București au fost profitabile, companiile pe profit raportând un plus de 846 milioane de lei, în timp ce pierderile cumulate de afacerile pe minus au fost de 206 milioane de lei.

Clujul cumulează a doua cea mai mare cifră de afaceri a companiilor cu capital majoritar britanic, de 2,44 miliarde lei, situațiile financiare fiind depuse de 111 din cele 182 de firme existente. Acestea au cumulat 9.267 angajați, un profit de 179 milioane lei și pierderi de 4,7 milioane lei.

În Bihor se regăsește cel de-al treilea „pol” al afacerilor britanice, unde 20 de companii (din cele 48 existente) au cumulat afaceri de 1,17 miliarde lei, profit de 4 milioane lei, dar pierderi de 33 milioane lei. Ele aveau peste 2.900 de angajați.

Topul companiilor britanice din România

Producătorul de bere Ursus Breweries SA este cea mai mare companie cu capital majoritar britanic din România, în funcție de cifra de afaceri, raportând anul trecut afaceri de peste 2 miliarde lei și un profit net de 244 milioane lei, cifre realizat de 1.646 angajați. Ursus Breweries deţine 3 fabrici de bere în România: în Braşov, Buzău şi Timişoara şi o micro-berărie în Cluj-Napoca. Ursus Breweries face parte din grupul Asahi Europe & International.

A doua cea mai mare companie britanică este Romcim (fosta CRH Ciment România), un producător de ciment. Compania a făcut afaceri de 1,3 miliarde de euro în România, anul trecut, cu numai 717 angajați, și a raportat un profit de 177 milioane lei. Grupul CRH, din care face parte Romcim, este cel mai mare producător de materiale de construcții din lume, având circa 77.100 de angajați în aproximativ 3.110 unități operaționale în 29 de țări. Romcim deține fabricile de ciment din Medgidia și Hoghiz, o stație de măcinare în Târgu Jiu, 2 terminale de ciment, 18 stații de betoane, 9 cariere, 5 balastiere și un depozit de agregate.

Plexus Services Ro (compania este americană, iar business-ul din România este sub controlul subsidiarei britanice), un producător de semiconductori și alte componente electronice, a raportat afaceri de peste 928 milioane lei și pierderi de aproape 13 milioane lei, având 1.849 angajați anul trecut. Compania operează în România o fabrică în Oradea.

În topul companiilor britanice din România se mai regăsesc compania de software Endava, compania de componente auto Sews și IFN-ul Provident.

Nume firmăCifra de afaceri 2020Număr mediu angajațiProfit net (lei)Pierderi nete (lei)
URSUS BREWERIES SA2.028.983.2441.646244.734.1550
ROMCIM S.A.1.308.478.378717177.375.9430
PLEXUS SERVICES RO SRL928.662.6131.849012.961.460
ENDAVA ROMANIA SRL764.132.3842.96573.744.8440
SEWS ROMANIA SRL756.247.1975.2041.257.2430
PROVIDENT FINANCIAL ROMANIA INSTITUTIE FINANCIARA NEBANCARA SA701.397.7041.54412.702.1510
AIK ENERGY ROMÂNIA S.R.L.671.188.811580#########
ALCEDO SRL617.756.86531815.746.9500
IMPERIAL TOBACCO DISTRIBUTION ROMANIA SRL577.485.2647917.925.5620
EFT FURNIZARE SRL503.043.729515.507.1780
COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS ROMANIA S.R.L.444.418.3981.87632.502.8930
BRITISH AMERICAN SHARED SERVICES (EUROPE) SRL443.521.7641.12329.382.0160
AVIVA SRL424.945.9221.919015.147.241
BRITISH – AMERICAN TOBACCO ROMANIA INVESTMENT SRL402.643.69784823.887.2790
NTT DATA ROMANIA S.A.371.298.1371.1652.030.7520
IPSOS INTERACTIVE SERVICES SRL362.009.70579889.450.3670
PUROLITE SRL282.906.77828533.589.2900
YUSEN LOGISTICS (ROMANIA) S.R.L.279.422.9701.5792.817.1360
BETFAIR ROMANIA DEVELOPMENT SRL269.220.85686825.752.3750
ELSTER ROMETRICS SRL259.605.75315713.541.0190

Sursa foto: Dreamstime.comUk Romania © Ruletkka

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *