Guvernul a lansat, marți seara, proiectul de reformă a pensiilor speciale, care prevede creșterea vârstei de pensionare și în justiție la 65 de ani și limitarea valorii pensiei unui magistrat la maxim 70% din ultimul salariu net.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Judecătorii, procurorii, judecătorii de la Curtea Constituţională, magistraţii-asistenţi de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi de la Curtea Constituţională, precum şi personalul de specialitate juridică se pot pensiona la împlinirea vârstei de 65 de ani, față de 60 de ani în prezent.

Ei vor putea beneficia de o pensie de serviciu în cuantum de 55% din baza de calcul reprezentată de media indemnizaţiilor de încadrare brute lunare şi a sporurilor permanente avute în ultimele 60 de luni de activitate înainte de data pensionării. În prezent, legea prevede un cuantum de 80% din baza de calcul reprezentată de media indemnizaţiilor de încadrare brute lunare şi a sporurilor avute în ultimele 48 de luni de activitate înainte de data pensionării.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

O schimbare esențială este că cuantumul net al pensiei de serviciu nu poate fi mai mare de 70% din venitul net avut în ultima lună de activitate înainte de data pensionării. În prezent, se prevede că cuantumul net al pensiei de serviciu nu poate fi mai mare de 100% din venitul net avut în ultima lună de activitate înainte de data pensionării.

De pensia de serviciu vor beneficia, la împlinirea vârstei standard de pensionare, judecătorii, procurorii, judecătorii de la Curtea Constituţională, magistraţiiasistenţi de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, de la Curtea Constituţională şi personalul de specialitate juridică cu o vechime totală în muncă de cel puțin 35 de ani, din care între 20 și 25 de ani realizată numai în aceste funcţii, în acest caz cuantumul pensiei fiind micşorat cu 2% din baza de calcul pentru fiecare an care lipseşte din vechimea integrală de 25 de ani în aceste funcţii. În prezent, cuantumul este micşorat cu numai 1%.

Începând cu data de 1 septembrie 2025 și până la data de 1 ianuarie 2029, prin derogare, cei de mai sus se se pot pensiona şi pot beneficia de pensia de serviciu dacă îndeplinesc condiţia de vechime de minimum 25 de ani realizată numai în aceste funcţii, precum şi condiţia de vârstă de cel puţin 47 de ani și 8 luni. Această vârstă de pensionare creşte cu câte 4 ani în fiecare an calendaristic, până la până la atingerea vârstei de pensionare de 65 de ani.

Amintim că premierul Ilie Bolojan a prezentat, marți, într-o conferință de presă, reforma pensiilor speciale. Premierul a amintim că România are suspendate peste 230 milioane de euro din fonduri europene din cauză că nu a făcut reforma pensiilor speciale, ca jalon asumat în Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).