Preţurile petrolului au închis miercuri în creştere pentru a treia zi consecutiv, deoarece investitorii s-au simţit mai confortabil în privinţa riscurilor, la o zi după ce declaraţiile preşedintelui Rezervei Federale au atenuat îngrijorările cu privire la viitoarele creşteri ale ratelor dobânzii, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Comentariile preşedintelui Rezervei Federale din SUA, Jerome Powell, au fost văzute marţi ca fiind mai puţin şocante decât erau temerile, stimulând apetitul pentru risc şi afectând dolarul.

O monedă americană mai slabă face ca petrolul, al cărui preţ este stabilit în dolari, să fie mai ieftin pentru cumpărătorii care deţin alte valute.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Preţul ţiţeiului Brent a închis în urcare cu 1,40 dolari, sau cu 1,7%, până la 85,09 dolari pe baril, în timp ce preţul ţiţeiului american West Texas Intermediate (WTI) a crescut cu 1,33 dolari, sau cu 1,7%, până la 78,47 dolari pe baril.

Investitorii speră că creşterile mai puţin agresive ale ratei dobânzii cheie din SUA vor ajuta cea mai mare economie a lumii să evite o încetinire sau o recesiune economică bruscă, care ar afecta cererea de petrol.

Între timp, este aşteptat, de asemenea, că eliminarea de către China a restricţiilor legate de Covid-19 va susţine cererea de combustibil.