Preţurile petrolului au scăzut marţi cu aproximativ 2%

pexels-pixabay-petrol sursa foto: Pixabay

Preţurile petrolului au scăzut marţi cu aproximativ 2%, în cadrul unor tranzacţii agitate, din cauza previziunilor privind creşterea mai lentă a cererii de petrol în China, al doilea mare consumator de petrol din lume, şi dezamăgirea faţă de dimensiunea reducerilor dobânzilor cheie din China, transmite agenția Reuters, citată de Agerpres.

Contractele futures pentru petrolul Brent, cu livrarea în august, au scăzut cu 1,11 dolari, sau cu 1,5%, până la 74,98 dolari pe baril.

Preţul ţiţeiului U.S. West Texas Intermediate (WTI) cu livrare în iulie a scăzut cu 1,66 dolari, sau cu 2,3%, la 70,12 dolari pe baril, în ultima sa zi de tranzacţionare. Contractul WTI mai activ cu livrare în august, a scăzut cu aproximativ 2,2%, la 70,31 dolari pe baril.

Analize Economedia

software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar
camioane UMB autostrazi
Donald Trump
Colaj bani lei Marcel Ciolacu
Bani, investitie, economii
Marcel Ciolacu, premier
Incredere
constructii, locuințe, bloc, muncitori, șantier
cristian mihai ciolacu, nepotul premierului
Emil Boc, Sorin Grindeanu
Ministerul Energiei Sursa foto Peter Szijjarto
tbb foto event
productie, fabrica
Donald Trump, Trumponomics
euro, moneda, bancnote, bani
bani, finante, lei, financiar, deficit
Mugur Isarescu, guverantorul BNR

”Petrolul a blocat orice şi tot ce are de-a face cu China. Săptămâna aceasta, traderii de energie văd că slăbiciunea petrolului a apărut din cauza eforturilor de stimulare dezamăgitoare”, a declarat Edward Moya, analist senior de piaţă la firma de date şi analiză OANDA.

China şi-a redus dobânzile de referinţă pentru împrumuturi (LPR) pentru prima dată în 10 luni, cu 0,10 puncte procentuale sub aşteptările pentru creditele pe cinci ani.

Reducerea dobânzilor a urmat unor date economice recente care arată că sectoarele de comerţ cu amănuntul şi fabricile din China au probleme să menţină impulsul de la începutul acestui an.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia: