Țările europene care continuă să cumpere petrol rusesc fac bani pătați cu sânge, acuză președintele ucrainean Zelenski (interviu BBC)

volodimir-zelenski-ucraina-e1646067243828-640x400 sursa foto: Facebook/ Volodimir Zelensky, g4media

Țările europene care continuă să cumpere petrol rusesc „și-au câștigat banii în sângele altora”, acuză președintele ucrainean Volodimir Zelenski, într-un interviu pentru BBC.

Președintele Zelenski a pus pe “lista neagră” Germania și Ungaria, acuzându-le că blochează eforturile de a stopa vânzările de energie, din care Rusia va câștiga până la 250 de miliarde de lire sterline (326 de miliarde de dolari) în acest an.

“Nu înțelegem cum poți face bani pătați cu sânge”, a spus Zelensky.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

A existat o frustrare tot mai mare în rândul conducerii Ucrainei față de Berlin, care a susținut unele sancțiuni împotriva Rusiei, dar până acum a rezistat apelurilor de a susține măsuri mai dure privind vânzările de petrol.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Unii dintre prietenii și partenerii noștri înțeleg că acum este un alt moment, că nu mai este o problemă de afaceri și bani”, a spus Zelenski pentru BBC, din centrul său din Kiev. „Că este o problemă de supraviețuire”, a adăugat acesta.

Președintele a reiterat, de asemenea, solicitările ca mai multe arme să fie furnizate Ucrainei, spunând că nu primesc provizii suficient de repede pentru a evita asaltul Rusiei.

„Statele Unite, Regatul Unit, unele țări europene – încearcă să ajute și ajută”, a spus el. “Dar totuși avem nevoie de ea mai devreme, mai devreme și mai repede. Cuvântul cheie este acum.”

Conform datelor Greenpeace, statele membre ale Uniunii Europene au plătit Rusiei, de la începutul invaziei, peste 31 de miliarde de euro pentru achiziţia de combustibili fosili.

Comentarii

  1. Pisicherul Zelenski e contradictoriu, multumeste romanilor deoarece au permis rusilor sa-l inlature pe Ceausescu…

    • “poporul român s-a ridicat și a doborât regimul Ceaușescu”
      Ne face prosti…De parca nu poporul rus s-a ridicat si-a dobarat regimul Ceausescu!

Comments are closed.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.