Trump scuteşte pentru o lună producătorii auto de tarifele vamale impuse Canadei şi Mexicului

Pe scurt

  • Scutire temporară: Trump a scutit producătorii auto de tarife de 25% pentru Canada și Mexic pentru o lună.
  • Discuții importante: Trump a vorbit cu directorii Ford, GM și Stellantis și cu premierul canadian Justin Trudeau
  • Tensiuni comerciale: Deși amânate, tarifele lui Trump creează incertitudini majore și afectează acțiunile auto.
Articolul integral continuă mai jos
donald trump Photo by Jim WATSON / AFP

Preşedintele Donald Trump va scuti producătorii de automobile de tarifele sale punitive de 25% pentru Canada şi Mexic, timp de o lună, dacă respectă acordul de liber schimb existent, a declarat miercuri Casa Albă. Anunţul a venit la o zi după o convorbire telefonică a preşedintelui cu directorii executivi ai companiilor americane Ford, GM şi Stellantis. De asemenea, şeful Casei Albe a avut miercuri o convorbire telefonică de aproape 50 de minute cu premierul canadian Justin Trudeau, relatează Reuters, conform News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Casa Albă a mai spus miercuri că preşedintele Donald Trump este deschis la propuneri legate de alte produse care ar trebui să fie exceptate de la tarifele care au intrat în vigoare marţi.

Trump a precizat însă că nu renunţă la războiul său comercial cu Canada şi Mexic, în timp ce face presiuni asupra celor două ţări pentru a descuraja contrabanda cu fentanil.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

Miercuri, după o convorbire telefonică cu prim-ministrul Canadei, Justin Trudeau, Donald Trump a declarat că nu este convins că situaţia s-a îmbunătăţit. „El a spus că situaţia s-a îmbunătăţit, dar eu i-am spus: ‘Nu suficient de bine’”, a scris Trump pe platforma sa Truth Social. „Apelul s-a încheiat într-o manieră „oarecum” prietenoasă!” – a comunicat şeful Casei Albe.

La rândul său, biroul lui Trudeau a declarat că discuţiile vor continua. O sursă canadiană direct familiarizată cu această convorbire, a declarat că Trump şi Trudeau au vorbit timp de 50 de minute şi au discutat despre contrabanda şi comerţul cu fentanil. Echipe din ambele ţări urmau să continue să poarte discuţii miercuri, a declarat sursa, care nu a oferit detalii. Secretarul american pentru comerţ Howard Lutnick şi vicepreşedintele JD Vance au participat, de asemenea, la convorbire, a precizat sursa canadiană pentru Reuters.

Statisticile oficiale arată că o mică parte din fentanilul din Statele Unite trece graniţa canadiană.

Amânarea cu o lună a aplicării trarifelor anunţată miercuri de Casa Albă a provocat o revenire a acţiunilor din sectorul auto, dar tensiunile comerciale au creat o incertitudine neaşteptată pentru corporaţiile americane şi au afectat încrederea consumatorilor, ducând la o vânzare de acţiuni în ultimele zile, mai menționează analiza Reuters.

Acţiunile General Motors au crescut cu 7%, iar ale Ford au câştigat 5,6% miercuri, însă acţiunile ambelor companii sunt încă în scădere pe an.

Tarifele lui Trump aduc dificultăţi extreme pentru producătorii de automobile, care produc vehicule în toate cele trei ţări şi adesea expediază piese peste graniţele Americii de Nord de mai multe ori, pe măsură ce acestea sunt integrate în sisteme şi vehicule finite.

O scutire de o lună pentru autoturismele şi camioanele care respectă normele complexe din Acordul SUA-Mexic-Canada (USMCA), aşa cum a subliniat Trump, ar fi un avantaj pentru Ford, GM şi Stellantis.

De asemenea, Trump ar putea elimina tariful de 10% pentru importurile canadiene de energie, cum ar fi ţiţeiul şi benzina, care respectă regulile USMCA, a declarat o sursă familiarizată cu discuţiile, conform Reuters.