Producătorul de ceasuri Fossil iese de pe piața de smartwatch-uri

fossil Foto: Fossi/ Facebook

Fossil, unul din producătorii tradiţionali de ceasuri care şi-a încercat norocul şi pe piaţa de smartwatch-uri, anunţă că o va părăsi pe aceasta din urmă, transmite News.ro, care citează presa internațională.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

După mai multe luni de speculaţii, în care mai multe surse au susţinut că Fossil renunţă la smartwatch-uri, decizia a fost anunţată oficial de compania americană.

Fossil a confirmat pentru jurnaliştii de la The Verge că renunţă la piaţa de smartwatch-uri şi nu va mai lăsa vreun model nou după Gen 6.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

În schimb, compania promite că modelele actuale vor mai beneficia de update-uri vreme de câţiva ani, fără să spună exact despre ce modele este vorba.

Oficialii Fossil numesc decizia una strategică, menită să redirecţioneze resursele către elementele esenţiale ale afacerii, care înseamnă ceasuri tradiţionale, bijuterii şi accesorii din piele.

Decizia nu este neapărat una surprinzătoare, ţinând cont că producătorul american nu a mai lansat un model nou din 2021, când a ieşit pe piaţă cu Gen 6.

Smartwatch-urile Fossil au fost considerate unele dintre cele mai frumoase de pe piaţă, principalele lor neajunsuri având de a face cu autonomia redusă.