Semnal de alarmă de la Agenția Internațională a Energiei: Europa riscă să nu aibă suficiente gaze naturale în iarna 2023-2024

conducte de gaze Sursa foto: Inquam Photos / Adel Al-Haddad

Europa riscă să nu aibă suficiente gaze naturale în iarna 2023-2024, trage joi un semna de alarmă Agenţia Internaţională a Energiei (AIE), care îndeamnă guvernele ”să acţioneze imediat” – în vederea unei scăderi a cererii, relatează AFP.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Aproximativ 30 de miliarde de metri cubi de gaze naturale ar putea să lipsească anul viitor, în cazul unei opriri complete a livrărilor de gaze naturale din Rusia, dar şi din cauza unei relansări economice a Chinei, estimează AIE, o agenţie înfiinţată de Organizaţie pentru Cooperare şi Dezvoltare a Europei (OCDE) în 1974 cu scopul de a sfătui guvernele în politicile lor energetice.

Rezervele europene ar urma să fie asigurate, în acest caz, în proporţie de 65% la începutul iernii 2023-2024, faţă de un nivel de 95% din acest an, estimează într-o conferinţă de presă online, în faţa câtorva jurnalişti, directorul AIE Fatih Birol.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

”Confortul asigurat de nivelul rezervelor actuale, scăderea recentă a preţului gazelor naturale şi temperatura neobişnuit de blândă nu ar trebui să conducă la concluzii prea oprimiste cu privire la viitor”, avertizează AIE în această analiză.

AIE subliniază că, în vara lui 2023, condiţiile geopolitice şi economice mondiale ale aprovizionării şi umplerii rezervelor urmează să fie foarte diferite de cele din 2022.