Comisia Europeană va extinde sistemul de plafonare a preţului gazelor din luna mai

conducte de gaze Sursa foto: Inquam Photos / Adel Al-Haddad

Comisia Europeană va extinde sistemul de plafonare a preţului gazelor la toate centrele sale de tranzacţionare din Uniunea Europeană, începând cu luna mai, pentru a preveni potenţialele distorsiuni ale pieţelor energetice europene, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Ţările UE au convenit asupra plafonului în decembrie, după discuţii îndelungate privind temperarea preţurilor gazelor, care au atins niveluri record după ce Rusia a redus livrările de gaze către Europa după invazia sa din Ucraina.

Deocamdată, plafonul este declanşat dacă preţurile depăşesc 180 de euro (196 dolari) pe megawatt oră timp de trei zile, pentru contratele TTF pe termen de o lună de la hubul de gaze al Olandei.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Preţul TTF trebuie să fie, de asemenea, cu 35 de euro/MWh mai mare decât un preţ de referinţă bazat pe evaluările existente ale preţului gazelor naturale lichefiate (GNL) pentru trei zile, ca să declanşeze plafonul.

Derivatele TTF reprezintă mai mult de 90% din derivatele pentru gaze naturale tranzacţionate pe pieţele reglementate din Uniunea Europeană.

Comisia a declarat că ”mecanismul său de corecţie a pieţei” se va extinde şi la instrumentele derivate legate de tranzacţionarea în toate celelalte huburi din UE, de la 1 mai. Executivul UE a spus că această măsură va oferi un scut şi mai larg împotriva preţurilor ridicate şi volatile ale gazelor şi va ajuta la evitarea potenţialelor distorsiuni din aplicarea acesteia exclusiv derivatelor TTF.

Dacă ar fi declanşat plafonul, tranzacţiile nu ar fi permise pe contractele TTF pe termen de o lună, trei luni şi un an la un preţ cu mai mult de 35 de euro/MWh peste preţul de referinţă al GNL, care este în prezent stabilit la 39,09 euro/MWh.

Acest lucru limitează preţul la care poate fi tranzacţionat gazul, dar plafonul poate fluctua odată cu preţurile globale ale GNL, un sistem conceput pentru a se asigura că ţările UE pot licita în continuare pentru gaze pe pieţele globale.

Contractul TTF pe termen de o lună a atins un record de 343 de euro în august, dar se tranzacţiona vineri la 45,70 euro/MWh, au arătat datele Refinitiv Eikon.

Mecanismul plafonului este conceput pentru a fi temporar, aplicabil până în ianuarie 2024.