Europa va trebui să recurgă la compania SpaceX sau la altele pentru misiunile sale spațiale, dar numai temporar, spune director general Airbus Defence & Space

sateliti airbus Foto: Airbus Space & Defence

Aprobările lente de exporturi de către guvernul german blochează exporturile de armament ale Airbus Defence & Space în valoare de câteva miliarde de euro, a declarat duminică directorul general al companiei, cerând Berlinului să accelereze procesul, transmite Reuters. Întrebat dacă în viitoarele proiecte spaţiale Europa va trebui să recurgă la compania SpaceX a lui Elon Musk, în urma pierderii de către Airbus Defence & Space a doi sateliţi transportaţi de o rachetă Vega C, Schoellhorn a spus că orice astfel de soluţie ar fi temporară.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“Mai multe ţări sunt interesate de (avionul de transport militar) A400M. Din păcate, avem dificultăţi în obţinerea la timp a licenţelor germane de export”, a declarat Michael Schoellhorn pentru Reuters, într-un interviu la Conferinţa de Securitate de la München.

“Problema noastră este că nu am primit încă niciun contract de la Zeitenwende şi că exporturile importante nu sunt aprobate. Acest lucru ne pune într-o situaţie foarte nesatisfăcătoare”, a spus Schoellhorn.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

El s-a referit la un fond special de 100 de miliarde de euro înfiinţat anul trecut pentru a dezvolta armata, după ce cancelarul Olaf Scholz a anunţat o ”Zeitenwende” sau o schimbare radicală în zilele politicii de securitate în timpul invaziei Ucrainei de către Rusia.

“Nu putem suporta întârzierile constante (în procedurile de export). Planificarea securităţii este esenţială”, a spus Schoellhorn.

El a declarat că comenzile pentru mai multe produse, nu numai pentru A400M, au rămas blocate de guvernul de la Berlin, dar a refuzat să ofere detalii, deşi a oferit o estimare aproximativă a volumului financiar.

”În total, vorbim de câteva miliarde de euro”, a spus el.

În ceea ce priveşte A400M cu pierderi, Schoellhorn a spus că nu se aşteaptă la alte costuri semnificative din cauza problemelor industriale, dacă evoluţiile vor continua aşa cum au făcut-o în ultimii ani, după ce rezultatele Airbus au arătat joi costuri suplimentare de 500 de milioane de euro.

El a adăugat că, în cele din urmă, compania ar trebui să primească plăţi parţiale neplătite de clienţi.

Întrebat dacă în viitoarele proiecte spaţiale Europa va trebui să recurgă la compania SpaceX a lui Elon Musk, în urma pierderii de către Airbus Defence & Space a doi sateliţi transportaţi de o rachetă Vega C, Schoellhorn a spus că orice astfel de soluţie ar fi temporară.

”În funcţie de misiune, va trebui să folosim temporar alte lansatoare, fie că vor veni de la SpaceX, fie din altă parte, va trebui să vedem. Dar nu vrem să facem asta pe termen lung”, a spus el.