Ce companii oferă cele mai mari salarii medii nete din agricultură, silvicultură și pescuit? Romsilva se află în top 3 companii

frizon group, agricultura

Promat Comimpex, Agricost și Romsilva sunt primele trei companiile din industria agricolă care ofereau cele mai mari salarii medii nete din România, potrivit calculelor Economedia realizate pe baza datelor de la Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC). Au fost luate în calcul firmele din agricultură, silvicultură şi pescuit cu cele mai mari cifre de afaceri în 2020.

Promat Comimpex este compania care oferea în 2020 cel mai mare salariu mediu net din România în acest sector. Firma a fost înființată în 1998 și își desfășoară activitatea în domeniul agricol. Compania a înregistrat în 2020 o cifră de afaceri de peste 849 de milioane de lei și plătea un salariu mediu net de 4.827 de lei/lună. Compania avea în urmă cu doi ani 114 de angajați. Promat Comimpex desfăşoară servicii auxiliare pentru agricultură şi exploatare forestieră. Compania comercializează inputuri pentru agricultură.

Următoarea firmă în clasament se află Agricost, cea mai mare fermă de cereale şi oleaginoase din România după suprafaţa cultivată. Compania înregistra în 2020 o cifră de afaceri de 410 milioane lei, 793 de angajați, iar salariul mediu net oferit era de 4.113 lei/lună.

Romsilva se clasifică pe locul al treilea, fiind singura companie de stat din top. În 2020, firma înregistra cea mai mare cifră de afaceri de 1,8 miliarde lei și avea peste 15.000 de angajați. Instituția nu stătea prost nici la capitolul salarii plătite, media fiind de 3.820 de lei pe lună.

Transavia, compania din Alba-Iulia cu capital 100% românesc, cu o cifră de afaceri la finele anului 2020 de peste 650 de milioane lei se află pe locul 4 în clasamentul ONRC din punct de vedere al salarizării. Astfel că, angajații companiei primeau în 2020 un salariu mediu net pe lună de 3.485 lei. Transavia este liderul pieței locale de carne de pui, fiind una dintre cele mai importante afaceri de familie, care deține și produce brand-urile Fragedo, Libertan și Papane. În fermele Transavia, localizate în 8 județe din România, se produc anual peste 100.000 de tone de carne de pui.

La capitolul companii cu cele mai mici salarii din top se aflau Agrisol International (producător de carne de porc şi pasăre) – 2.073 lei/lună, Avicola Buzău (producător carne de pasăre) – 2.445 lei/lună, precum și Avicarvil (producător carne de pasăre) – 2.481 lei/lună.

Citește aici și interviul cu producătorul Transavia despre cum a fost afectată industria agricolă în ultimul timp.

FirmăCifra de afaceri 2020Număr salariați 2020Cheltuieli cu personal 2020Salariu mediu/lei lună
Promat Comimplex849.981.76611411.226.8154.827
Agricost410.804.50179366.529.1704.113
Regia Națională a Pădurilor Romsilva1.835.306.63115.2481.188.263.6443.820
Transavia650.697.0141.623115.382.2653.485
Agro-Chirnogi456.558.57948934.646.5563.473
Vitall306.585.54043927.352.2453.054
PlantAgro414.055.1491558.006.4322.532
Avicarvil349.967.55892947.011.6132.481
Avicola Buzău287.188.10866933.372.4202.445
Agrisol International286.796.1501.00442.463.5562.073

Sursă: ONRC

Salariul minim în agricultură și industria agro-alimentară va crește la 3.000 de lei

Camera Deputaților a votat miercuri, în calitate de cameră decizională, primele două legi din pachetul de măsuri anunțat luni de liderii coaliției de guvernare, în valoare totală de 17,3 miliarde de lei.

Prima lege este creșterea salariului minim în agricultură și industria agro-alimentară la 3.000 de lei lunar. Proiectul de lege a trecut cu 269 de voturi pentru, 10 contra și 6 abțineri. Legea merge acum la promulgare la președinte și va intra la vigoare la 3 zile după publicarea în Monitorul Oficial.

A doua lege votată vizează dublarea valorii normei de hrană pentru pacienții din spitalele publice. Proiectul a fost votat de 275 de deputați, cu un singur vot contra și 7 abțineri. Legea merge la promulgare și va intra în vigoare la 1 iunie.

Citește aici și despre impactul pachetului „Sprijin pentru România” în agricultură și industrie alimentară.

Sursa foto: Frizon, Facebook

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.