Moscova şi Ankara urmează să ajungă la un acord privind crearea unui hub de gaze naturale în Turcia în viitorul apropiat, a declarat sâmbătă vicepremierul rus Alexander Novak, citat de Reuters, transmite News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

El a spus că grupul rus Gazprom din Rusia şi grupul Botas din Turcia cooperează strâns şi au discutat foaia de parcurs a proiectului.

”Sunt sigur că se vor ajunge la acorduri privind implementarea practică a acestui proiect în viitorul apropiat”, a declarat Novak într-un interviu acordat canalului TV Rossiya 24.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

Rusia a propus anul trecut înfiinţarea unui hub de gaze în Turcia pentru a înlocui vânzările pierdute către Europa, mizând dorinţa de multă vreme a Ankarei de a funcţiona ca o platformă comercială pentru ţările lipsite de energie.

Discuţiile nu au avansat prea mult, întrucât Turcia a suferit cutremure devastatoare în februarie şi s-au concentrat pe alegerile din mai.

Dezacordurile cu privire la cine ar trebui să fie responsabil de acest hub au întârziat, de asemenea, negocierile, au declarat pentru Reuters două surse familiare cu proiectul.