Ministerul Transporturilor a emis joi autorizația de construire pentru lotul dintre Nușfalău și Suplacu de Barcău de pe Autostrada Transilvania, la numai o săptămână după ce a dat undă verde și pentru lotul dintre Mihăiești și Zimbor.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Pe cei 13,5 km ai subsecțiunii Nușfalău – Suplacu de Barcău, denumită tehnic „3B5”, se vor construi:

  • un nod rutier la Nușfalău,
  • 7 pasaje,
  • 5 poduri,
  • o parcare de scurtă durată,
  • o descărcare provizorie prin sens giratoriu la Suplacu de Barcău.

Constructorul acestui lot este compania Nurol Insaat Ticaret din Turcia, contractul pentru proiectarea şi execuţia lotului fiind semnat în septembrie 2020.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

Termenul de finalizare a lucrărilor este de un an și jumătate, iar contractul valorează 384 de milioane de lei.

Pe Autostrada Transilvania, contracte de proiectare şi execuţie mai sunt semnate pentru loturile Chiribiş – Biharia (lungime 29 km), Zimbor – Poarta Sălajului ( 12 km), Nădăşelu – Mihăeşti – Zimbor (30 km.) Până la sfârşitul anului vor fi deschişi şi cei 10 kilometri de autostradă şi drum de legătură între Târgu Mureş şi Ungheni.

La mai bine de 15 ani de la semnarea contractului cu constructorul american Bechtel, din Autostrada A3 Transilvania (atunci avea traseu de la Braşov) sunt în circulaţie aproape 90 de kilometri din cei 415 proiectaţi iniţial.