Retailerul Mango anunță că vrea să deschidă încă 500 de magazine noi până în 2026

mango magazin Foto: mangofashiongroup.com

Retailerul spaniol de modă Mango a anunţat miercuri că se aşteaptă la vânzări record în acest an şi intenţionează să deschidă 500 de noi magazine până în 2026, pe pieţele sale cheie, cum ar fi Statele Unite, Canada, Franţa, Italia, Marea Britanie şi India, transmite agenția Reuters, citată de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Mango, rivalul local al proprietarului Zara – grupul spaniol Inditex – previzionează în 2023 o creştere a vânzărilor de cel puţin 12% faţă de 2022, la peste trei miliarde de euro, după ce marca spaniolă a intrat pentru prima dată în statele americane Texas, Georgia şi California.

Expansiunea, parte a planului strategic pe trei ani, urmează revenirii pe piaţa din SUA, după două încercări eşuate. Mango vrea să-şi dubleze numărul de magazine în SUA la 40 până anul viitor.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

Anul acesta, Mango a deschis 130 noi magazine şi a modernizat alte 80, ajungând în total la 2.700 unităţi pe 115 pieţe, inclusiv în România.
Mango a anunţat miercuri că vor fi adăugaţi patru membri independenţi în Consiliul de Administraţie, inclusiv Marc Puig, preşedintele companiei spaniole de cosmetice Puig, proprietarul unor mărci ca Paco Rabane, Carolina Herrera şi Charlotte Tilbury.

Retailerul a fost înfiinţat în Barcelona în urmă cu 40 de ani de Isak Andic, care este acum preşedinte fără funcţie executivă. Din martie, Consiliul de Administraţie va avea nouă membri, pentru întărirea guvernanţei corporative, se arată într-un comunicat al companiei. De asemenea, directorul general Toni Ruiz va deveni acţionar, după ce a cumpărat o participaţie de 5% în companie.