Auditul producţiei de avioane Boeing 737 MAX a scos la iveală mai multe cazuri de nerespectare a cerinţelor de control al calităţii

Boeing-737-max-8 Foto: airline-suppliers.com

Administraţia Federală pentru Aviaţie (FAA) a declarat că auditul producţiei avioanelor 737 MAX la Boeing şi furnizorul Spirit AeroSystems a identificat mai multe cazuri în care companiile nu au respectat cerinţele de control al calităţii, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

FAA a mai spus că a găsit ”probleme de neconformitate în controlul procesului de producţie al Boeing, manipularea şi depozitarea pieselor şi controlul produselor”.

FAA nu a detaliat acţiunile corective specifice pe care Boeing şi Spirit trebuie să le ia, dar a trimis companiilor un rezumat al constatărilor sale în auditul său finalizat.

Analize Economedia

economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar
camioane UMB autostrazi
Donald Trump
Colaj bani lei Marcel Ciolacu
Bani, investitie, economii
Marcel Ciolacu, premier
Incredere

Spirit AeroSystems, care produce fuselajul avioanelor MAX, a declarat că este ”în contact cu Boeing şi FAA cu privire la acţiunile corective adecvate”.

Boeing a spus ca răspuns că, ”în deficienţelor noastre de calitate, a constatărilor auditului FAA şi a raportului recent al comisiei de expertiză, avem o imagine clară a ceea ce trebuie făcut”. Î

Boeing a confirmat vineri că este în discuţii pentru a cumpăra Spirit AeroSystems, o fostă subsidiară pe care a separat-o de grup în 2005.

Auditul FAA a fost determinat de o urgenţă în aer, din 5 ianuarie, care a implicat o aeronavă nouă 737 MAX 9 a operatorului Alaska Airlines care a pierdut un panou de uşă în timp ce zbura la o altitudine de 4.877 de metri.

FAA a interzis anterior Boeing să-şi extindă producţia de avioane 737 şi, în ianuarie, a declarat că ”problemele de asigurare a calităţii pe care le-am văzut sunt inacceptabile”.

Săptămâna trecută, administratorul FAA, Mike Whitaker, a declarat că Boeing trebuie să dezvolte un plan cuprinzător pentru a aborda ”problemele sistemice de control al calităţii”, în termen de 90 de zile, după o întâlnire din 27 februarie cu CEO-ul Dave Calhoun.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

Comentarii

Comments are closed.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.